0 Araç Sahipleri Dikkat! İade ve Değişim Hakkınız Var…

Farklı marka ve model araçların karıştığı kazalarda hayati önem taşıyan hava yastıklarının açılmadığıyla ilgili çok sayıda şikayet bulunuyor. Hukukçular hava yastığının teknik bir sebeple açılmaması durumunda değişim ve para iadesi hakkı olduğuna, yaralanmalı bir durum olursa tazminat alınabileceğini ifade ediyor.
0 Araç Sahipleri Dikkat! İade ve Değişim Hakkınız Var…
Ekonomi, Gündem 9 Ağustos 2019 16:51

2018 yılında bir otomobil markasının dünya genelinde başlattığı geri çağırma programına Türkiye’yi de dahil etmesi ve onbinlerce araç sahibine gönderdiği mektuplarla araçların hava yastıklarındaki problem sebebiyle kaza anında araçların yaralanabileceği uyarısında bulunarak araçların kesinlikle servise geri gelmesi gerektiği yönünde çağrısı, gözleri güvenlik amaçlı araçlara konulan ve hayati önem taşıyan hava yastıkları üzerinde yoğunlaştırdı.

Para İadesi ve Değişim

Kaza anında hava yastıklarının açılmaması durumunda yapılan teknik inceleme sonucunda eğer kusur imalat kaynaklıysa, 6502 sayılı Kanun kapsamında ortaya ayıplı mal durumunun çıkacağı belirtiliyor. Bu konuda üretici ve satıcı firmanın 1. dereceden sorumlu tutulacağı ve aracın değişimi ya da iadesinin yapılması gerektiği vurgulanıyor.

Zaman Aşımı Söz Konusu Değil

Geri çağırma programlarında veya kusurun tespiti durumunda herhangi bir olumsuz durum meydana gelmese dahi araç sahibinin aracı iade veya değişim talebiyle servise götürebileceğine veya kusur oranında parasını tekrardan alabileceğine dikkat çekilirken, işin bu kısmında zaman aşımı 2 yıl olsa dahi ayıp ağır kusur veya hile ile gizlenmişse, zaman aşımının söz konusu olmayacağı ifade ediliyor.

ssss

Tema Tasarım | Osgaka.com