Erken emekli olmak isteyen vatandaşlar, 10 yıl çalışma yoluyla ya da prim günü borçlanarak emeklilik hayallerine kavuşabiliyor. Dikkat edilmesi gereken bir konu var ki oda günün tamamlandığı tarih.

Ülkemizde emeklilik her çalışanın hayali, herkes ne zaman emekli olacağı merakı içinde. Fakat elbette emekli olmak için önemli unsurlar bulunuyor. Bu şartlar 3 ana faktör altında toplanıyor bunlardan birisi prim gün ödeme bu ödeme süreci kadınlarda 20 yılken erkeklerde 25 yıl olarak belirlenmiş fakat kısmı emeklilik isimli yapı ile bu 3 elzem olan şart olmaksızın kişiler kısmı emeklilik şartını yerine getirmiş sayılabiliyor. Daha az çalışmış olan, çalışma imkanı bulunmayan kişiler için prim günü az, maaşı yüksek olan vatandaş için ideal bir sistem gibi gözüküyor.

Emeklilikte yapılan reform sonrası, emekli olmak gittikçe güçleşiyor. Bilindiği üzere yaş şartı kademeli olarak 65’e çıkarıldı. Fakat eski sigortalılar bu konuda daha şanslı olabiliyorlar 9 eylül 1999 tarihinden önce sigortalı yani 4a – SSK lı olanlar için 10 yıllık prim ile sigortalı olma fırsatları sunuluyor.

Yaş Şartı Değişken

Erken emeklilikte ilk sigorta yatırılış tarihinin önemli olduğu söylemiştik, kadınlarda erken emeklilik için 08.09.1982 tarihinden önce sigortalı bir işe girilmiş ve 3600 gün prim ödemesi tamamlayanlar 50 yaşını doldurmuşsa emekli olabilecek. Üstelik bundan başka şartta gözedilmiyor. Erkekler için tarih farklı 08.09.1976 tarihinden daha önce sigortalı olarak işe başlamış ve 3600 gün prim ödemesini doldurmuş 55 yaşını geçenlere emekli olma fırsatı verilecek.

Kadın ve erkekler için verilen bu tarihlerden sonra 9 Eylül 1999 tarihine kadar olan kişiler 3600 prim gün ödemesi tamamlanması halinde kadınlar için emeklilik yaşı 58 erkekler içinse 60 olarak belirlendi.

Çalışma Şartı Yok

3600 prim gün ödemesi gerçekleştiği takdirde bu günler içerisinde çalışma şartı bulunmuyor. Erkekler için sigorta başlangıcından sonra askere gidilmişse askerlik borçlanması yapılabiliyor. Kadınlar içinse 3 çocuğa kadar doğum borçlanması yapılabiliyor.