Ankara’da özel bir hastanede anestezi teknikeri olarak çalışan 25 yaşındaki Ayşe Karaman, 29 Temmuz tarihinde kendinden 20 yaş büyük 45 yaşındaki erkek arkadaşı anestezi uzmanı doktor Özgür T.’nin evinde ölü olarak bulundu.

Ankara Adli Tıp Kurumu’nda gerçekleştirilen incelemelerde, otopsi için alınan örneklerde ölümün sebebinin “Propofol” isimli ilaç olduğu belirtilmişti. Fakat %100 kesin sonuç olmaması sebebiyle örnekler incelenmek için İstanbul Adli Tıp Kurumu’na sevk edilmişti.

Burada hazırlanan raporda, genç kadının kesim ölüm nedeni belirtildi. Kesin ölüm nedeni “anestezik madde alımı” olarak belirlendi. Ayşe Karaman’ın kanında 166 mg alkol bulunduğu da belirtilen söz konusu raporda genç kadının darbeye bağlı herhangi bir travmatik bir tesir sonucu ölmediği de belirtildi.

Biri mi Enjekte Etti?

Karaman’ın sol el üzerinde damar yoluna ilaç uygulanması amacıyla intraket (damar yolu) açıldığı ifade edilen raporda, anestezik maddelerin vücuda biri tarafından mı ejekte edildiği cevapsız kaldı. Karaman’ın ailesi olayın kesinlikle intihar olmadığının altını çizerken Özgür T. ise Karaman’ın kendisinden ağrı kesici talep ettiğini, genç kadına damar yolu açtığını ve Arveles ile Zofer isimli ilaçları verdiğini, Propofol’den bilgisi olmadığını belirtmişti.

Hastalık Geçmişi İncelemesi

Ayşe Karaman’ın hastalık geçmişiyle ilgili inceleme başlatan mahkeme, Karaman’ın kullandığı ilaçların tamamının niteliği ve amacına yönelik Sağlık Bakanlığı ve Türk Eczaclar Birliği’ne gönderdiği yazıların cevaplanmasını beklemekte.

Mahkeme tarafından Özgür T. hakkındaki iddialarla ilgili olarak da, bundan önce çalıştığı hastanelere yazı gönderildiği ve iddiaların cevaplanması istendiği açıklandı.