Çukurca’da Dutluca adında bir mahalle terör saldırıları nedeniyle 25 yıl önce yerleşime kapatılmış, boşaltılmak zorunda kalınmıştı. Çukurca Belediye başkanı Ensar Dündar’ın girişimleriyle yeniden yerleşime açılacak olan mahallede çalışmalar sürüyor. Doğu Anadolu Projesi ile ortak proje çerçevesinde sulama kanalı sorununa çözüm üreten belediye, mahallede tarım ve hayvancılık yapılabilmesine olanak tanıdı. Tarım yapılması amacıyla alt ve üst yapı çalışmaları yapan Çukurca Belediyesi, vatandaşların bahar ayında memleketlerine döneceğini bildirdi. Çukurca ilçesine 10 kilometre mesafede bulunan mahalle eski huzurlu günlerine kavuşturulmaya çalışılıyor.

Yollar ve Sulama Kanalları Açıldı

Çukurca ilçe merkezine ulaşımın sağlanması için yolların yapıldığı ve sulama kanallarının yenilendiği bildiriliyor. Tarumsal faaliyetlerin yapılabilmesi amacıyla yeni sulama kanallarının da yapıldığı mahallede tarımsal ürünler yetiştirilecek. Belediye Başkanı Dündar, mahalleye ulaşımda ilçe merkezinden 8 kilometrelik bir yol bulunduğunu ve bu yolun yüzde 85’inin tamamlandığını, içme suyuyla ilgili problemlerin giderildiğini, sulama kanallarının yapıldığını belirtti. İçme suyunun yüzde 95’lik kısmını hallettiklerini söyleyen Dündar, hayvancılıkta yapılabileceğini söyledi. Mahallenin turizme de katkısı olacağını vurgulayan başkan, Dutluca’nın tarihi bir geçmişe sahip olduğunu, ilçede kilise, su kemeri ve eski gümrük binasının bulunduğunu söyledi.

Mahalle muhtarı İsmail Altay, 25 yıl önce halkın bu mahalleyi terör nedeniyle terkettiğini ve terkedilen dönemde mahallede 47 hanenin bulunduğunu söyledi. Çukurca Belediye Başkanı, Ensar Dündar sayesinde mahallenin hizmete açılmasından duyduğu memnuniyeti dile getiren muhtar, mahallenin verimli topraklara sahip olduğunu, su kanalları yapıldıktan sonra arazilerin tamamının kullanılacağını söyledi. Muhtar, halkın 25 yıl sonra topraklarına döneceğini ve bunun için mutlu olduğunu belirtti.