Binlerce taşeron işçi ve ailesini sevindiren bir gelişme yaşandı. Aile, çalışma ve sosyal hizmetler bakanı tarafından gönderilen yazı içerisinde yüzdelik dilimler ile ilgili açıklamalara yer verildi. Taşeronlar ise karar sonrası maaşlarında bir değişiklik olacak mı merak ediyor.

Teşeron İşçiler İçin Karar Geldi

Kadrolu çalışmaya başlayan binlerce işçi ve ailesini yakından ilgilendiren karar, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığından geldi. Bakanlık gerekli mecrilere bir yazı gönderdi bu yazıda taşeron işçilerin yüzünü güldürecek bir karar vardı, içerisinde işçilerin yüzdelik dilimleri haklarının geri verileceği aktarıldı.

Bakanlığın gönderdiği yazıda, eksik ödenmiş ve ödenmekte olan taşeron işçilerin ücretlerinin yeniden hesaplanarak değerlendirilmesi istenildi. Ayrıca Bakanlık bünyesi içerisinde işçi kadrosuna geçen kişilerin maaşlarının 2018 tarihinde asgari ücret üzerinden devam edileceği yazıda belirtildi. Maaşların arasında oluşan makas sebebi ile gönderilen yazıda 1 Ocak 2019 itibari ile bugüne kadar olan ücretlerin yeniden değerlendirilerek ödenmesi bildirildi.

Maaş Kararı Olumlu!

İşçiler kadroya geçirildikleri 02.04.2018 tarihinden önce oluşan şartname kapsamında 2018 yılındaki mevcut asgari ücret üzerinden 2019 yılında da devam ettiği yani asgari ücrette güncelleme olmasına rağmen bu kadrolu işçilere halen 2018 yılı asgari ücret üzerinden ödeme yapılması üzerine, Öz Büro İş Sendikası, 2 tarih arasında oluşan maaş makasının yüzdelik diliminin tekrar hesaplanmasını talep etti.

Bunun üzerine bakanlık adına Ankara 44. İş Mahkemesinde dava açıldı. 2019 / 651 dosya numarasıyla ilave tediye ve ikramiye alacağı, bakiye ücret konularında açılan dava, dün sonuca ulaştırıldı ve kabulüne karar verildi.

Taşeron Maaşları Yeniden Hesaplanıyor!

Karar üzerine 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren eksik ödenen maaşların hesaplaması yeniden yapılacak. Mahkemeden çıkan karar sonrasında ortaya çıkan yüzdelik farkın ödenmemesi halinde tekrar yasal mecrilere, mahkemeye başvurulacağı dile getirildi.