550 Aileyi Kaçıran DEAŞ, Aileleri Canlı Kalkan Olarak Kullanacak

Terör örgütü DEAŞ, Musul kentinde tam 550 aileyi rehin aldığı ve bu aileleri canlı kalkan olarak kullanacağı BM tarafından açıklandı.

550 Aileyi Kaçıran DEAŞ, Aileleri Canlı Kalkan Olarak Kullanacak
21.10.2016 - 15:45
70
A+
A-

Birleşmiş Milletler, tüm dünyanın yakından tanıdığı terör örgütü DEAŞ’ın Musul kentinde 550 aileyi canlı kalkan olarak kullanmak amacıyla kaçırdığını kamuoyuyla paylaştı.

BM insan hakları için çalışan yetkili kişileri, terör örgütü DEAŞ üyesi teröristlerin Musul kentinin köylerinden en az 550 aileyi canlı kalkan olarak kullandığı ve şehirde ise kendi kullandıkları bölgelere götürdüklerini ifade etti.

Birleşmiş Milletler’in insan hakları birimi üzerinden gerçekleştirilen açıklamaya bakıldığında, Musul kentinde nüfus hareketi tahminleri, 200 bin şahsın şehirden kaçacağını gösterdiğini belirtti.

Birleşmiş Milletler sözcüsü olarak görev yaptığı öğrenilen Ravina Shamdasani, şehirden elen kesin bilgiye dayanarak, terör örgütü DEAŞ’ın bir köyde 40 insanı öldürdüğünü dile getirdi.

Terör örgütü DEAŞ’ın diğer yandan Kerkük şehir merkezinde 3 Türkmen aileyi de rehin aldığı açıklandı.

Anadolu Ajansı muhabirine açıklamalarda bulunan Irak Türkmen Cephesi Erbil Milletvekili olduğu ifade edilen Aydın Maruf, Muhafaza caddesine yakın bir bölgede bulunan 3 Türkmen ailenin, DEAŞ tarafından rehin alınmış olduğu ile alakalı olarak bir bilgi aldıklarını ifade etti.

Milletvekili Aydın Aruf, merkezde güvenlik önlemlerinin en yüksek noktaya çıkarıldığını ifade ederek, şehre bütün giriş ve çıkışlarında kapatıldığını ifade etti.

Şehirde bulunan güvenlik kuvvetlerinin teröristleri geri püskürtmede yetersiz kalmasının ardından, Süleymaniye şehrinden takviye Peşmerge güçleri ile çevre bölgelerde bulunan Irak Ordusu ve Şi milis kuvveti olarak bilinen Haşdi Şabinin de şehre gelmiş olduğu çatışmalara dahil olduğu ifade ediliyor.

ETİKETLER: ,