AB Komisyon Başkanı Türkiye’nin Üyelik Durumuyla İlgili Açıklama Yaptı!

AB Komisyon Başkanı Türkiye’nin Üyelik Durumuyla İlgili Açıklama Yaptı!
Dünya, Gündem 10 Eylül 2019 16:27

Avrupa Komisyonu’nun yeni seçile başkanı Ursula von der Leyen, gelecek süreç içerisinde takip edecek olduğu programı ve kendisin eşlik edecek komisyon üyelerine yönelik taslak liste açıklaması yaptı.

Türkiye’nin üyelik durumuyla ilgili fikirlerine danışılan başkan, üye olmak isteyen ülkelere Avrupa Birliği yaklaşımının, bu ülkelerin tavrına göre olacağını ifade etti.

Türkiye Üyelik Durumu

Von der Leyen, Türkiye gibi ülkelerin Avrupa Birliği üyesi olmaya hazır olduklarını kanıtlaması gerektiğini belirterek, Türkiye hakkında son yıllarda hiçbir ilerleme görmediğini, Hatta gerileme yaşandığının altını çizdi. Avrupa değerleri ve kurallarına yaklaştıklarını göstermedikleri sürece, üye olamayacaklarını iletti ve üye olmak isteyen ülkelerin ne kadar çaba gösterdiği, üyeliğe o kadar yaklaştıkları anlamına geliyor dedi.

Türkiye Sürecini Takip Edecek İsim Belli Oldu

Bunun yanında tanıtımı yapılan yeni dönem listesi kapsamında Türkiye’nin Avrupa Birliği Üyelik Süreci takipçisi olan komisyon üyesi, Macar aşırı sağcı siyasetçi Laszlo Trocsanyi olu. Trocsanyi, göçmen karşıtı politikalarıyla oldukça ünlenmiş birisi.

ssss

Tema Tasarım | Osgaka.com