ABD Başkanı Donald Trump, YPG için direkt olarak PKK ifadesini kullanarak, Barack Obama döneminde olduğu gibi Türkiye’nin en büyük düşmanlarından birisi olan PKK ile ortaklık içerisinde oldukları zaman, bu son derece zor bir durum olur dedi.

Türkiye ve PKK’nın çok eski zamanlardan beri birbirinden nefret ettiğini açıklayan Trump, bugüne kadar ABD’nin sürekli suçlandığı “PKK’ya yardım” konusuna ise, YPG ve PKK’yı ayrı oluşum olarak gördüklerini ve DEAŞ ile mücadele konusunda YPG’ye yardım ettikleri şeklinde yanıt vermişti.

ABD Başkanı Trump, Beyaz Saray’da, ABD askerlerinin Suriye’den çekilmesi kararıyla ilgili değerlendirmeler altına imza attı. Suriye ile ilgili kararın kesinlikle doğruluk payının olmadığını açıklayan Trump, Artık bu sonu gelmeyecek olan savaşı bitirmenin zamanı gelmişti diyerek noktaladı.

Aynı zamanda YPG için direkt olarak PKK ifadesi kullanan Trump, aynı Obama döneminde olduğu gibi, Türkiye’nin en büyük düşmanı olan PKK ile ortaklık içerisinde olduğumuz zaman, bu son derece zor bir durum olur değerlendirmesinde bulundu.

İtiraf Etti

Trump, Kürtlerin kendi toprakları için savaş içerisinde olduğunu aktararak, Kürtlerin 2. Dünya Savaşı’nda ABD’ye yrdım etmediğini, Normandiya’nın da ABD’ye yardım etmediğini, kendi toprakları konusunda yardım ettiklerini açıkladı.

Bunun farklı bir şey olduğunu söyleyen Trump, Kürtlere inanılmaz derece büyük miktarda silah ve mühimmat anlamında para harcadıklarını açıkladı.

Trump tüm bunların yanı sıra Kürtleri sevdiğini ifade ederek, Suriye’de farklı fonksiyonlar olduğunu, Mesela PKK’nın bulunduğunu; oldukça farklı bir oluşum olarak öne çıktığını, onların ABD ile çalıştığını, zor bir grup olmalarına rağmen çalıştıklarını ve kendi toprakları için savaştıklarını açıkladı. 

Böylelikle PKK ile ortaklık kurduğunu itiraf etmiş oldu.