Irak’ın başkenti Bağdat’ta, Haşdi Şabi taraftarları ABD büyükelçiliği önünde toplanarak binaya girmeye çalıştı. Diplomatların terk ettiği elçilik binası, boşaltıldı. Saldırının ardından ABD başkanı Donald Trump, sosyal medya sitesi Twitter üzerinden saldırıya ilişkin bir paylaşım yaptı.

Trump, İran’nın ABD’li bir müteahhidi öldürdüğünü ve çok sayıda kişiyi yaraladığını ifade ederken karşılık verileceğini belirtti.Trump “Güçlü bir şekilde karşılık verdik ve her zamanda vereceğiz” dedi. Büyükelçiliğe saldırının arkasında İran’ın bulunduğunu ifade eden Donald Trump, İran’ın sorumlu tutulacağını açıkladı.Trump, Irak kuvvetlerinin büyükelçiliği korumasını beklediklerini belirtti.

Amerikan Savunma Bakanlığı, Hizbullah tugaylarının üssüne yönelik hava saldırıları gerçekleştirdiğini açıklamış, Irak Savunma Bakanlığı ise Hizbullah’a ait El-Harş ve Sellum mevzilerine ABD tarafından üç hava saldırısı gerçekleştirildiğini bildirmişti. Hizbullah tugaylarının İran destekli olduğu ve Haşdi Şabi’nin bünyesindeki milis oluşumlardan biri olduğu biliniyor.