Geçtiğimiz haftalarda yapılan anketlerde Demokratların adayı Joe Biden, rakibi Cumhuriyetçi tarafın adayı aynı zamanda mevcut ABD Başkanı Trump karşısında seçimi yüzde 9 önde götürüyordu. Bu hafta yapılan anketler itibari ile makas daraldı ve 6,9’a düştü.

 ABD gündeminde 3 Kasım’da yapılacak olan başkanlık seçimleri var, seçimler yaklaşırken taraflar ve bağımsız anket şirketleri kamuoyunu yokladıkları anket sayısını arttırdı. ABD seçmeninin söylemlere ve gündeme göre seçim kararlarını değiştiren büyük bir homojen seçmen kanadı bulunuyor. Bundan ötürü seçimler yaklaştıkça şirketler anket sayılarını kamuoyunun seçimini doğru tahmin etmek için sürekli yeniliyor. Ayrıca taraflarda eyaletlerde olan güncel durumlarını belirleyip o bölgedeki toplumun yapısına uygun söylemler geliştirmek için anketlerini sıklaştırıyorlar.

Trump’un özellikle kritik eyaletlerde Joe Biden ile arasında olan makası daralttığı anketlerde gözlemleniyor. Bu seçimler için çok kritik bir önem taşıyor, keza dar bölge seçimine benzeyen ve eyaletleri esas alana ABD Başkanlık seçiminde ülkenin tamamında yüksek oy alsanız dahi bu Başkan seçilmenize yetmeyebiliyor. Bunu geçen Başkanlık seçimlerinde ABD bir kez daha deneyimlemişti, Trump’un rakibi Demokratların güçlü adayı Clinton, Cumhuriyetçi rakibi Trump’dan ülke çapında daha fazla oy almasına rağmen Başkan olamamış ve koltuğu Trump’a kaptırmıştı.

Mevcut başkan D. Trump bu durumun önemini biliyor ve kritik eyaletlerde Biden ile arasında olan makası daraltmak için önemli çalışmalar yürütüyor. Trump’un yaptığı çalışmalar işe yarıyor ki  kritik eyaletlerde makas bir hayli daralmış hatta bir eyalette Trump öne dahi geçmiş durumda.

İşte Dağılımlar

  • Michigan’da Biden, 28 Temmuz’da Trump’ın yüzde 8,4 önündeyken bu rakam, bugün yüzde 2,6’ya düştü.
  • Bir diğer kritik eyalet olan Pennsylvania’da da Biden, 28 Temmuz’da Trump’ın yüzde 7,4 önündeyken, bugün bu rakamın yüzde 5,8’e düştüğü görülüyor.
  • Wisconsin’de 28 Temmuz’da, yüzde 6,4 önde olan Biden, şu anda bu eyalette yalnızca 3,5 önde görülüyor.
  • Aynı tarih aralığında Biden’ın yarışta Trump’a attığı fark, Florida’da yüzde 7,8’den yüzde 3,7’ye, Arizona’da ise yüzde 4’ten, yüzde 2,2’ye geriledi.
  • Öte yandan Kuzey Carolina’da Biden, 28 Temmuz’da yüzde 3,8 önde iken, şu anda Trump’ın, Biden’ın yüzde 0,3 önüne geçtiği görülüyor.
  • ABD’de 59. başkanlık seçimleri 3 Kasım 2020 Salı günü gerçekleştirilecek.