Gizli bir ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) yetkilisi, Reuters’a Türkiye ve ABD arasında büyük bir krize dönüşen Rus Hava savunma sistemlerin kullanılmasına yönelik Türkiye’ye küstah bir çağrıda bulundu. İlişkilerde iyileşme sağlanması için Türkiye’nin S-400’lerden bir an evvel kurtulması gerektiğini söyledi. Aynı zamanda  ABD’nin Hasımlarıyla Yaptırımlar Yoluyla Mücadele Etme Yasası’nı (CAATSA) da dile getirdi.

ABD’li yetkili: “CAATSA kapmasında yaptırım hala mümkün. Yaptırımların mutlak bir takvimi yok. Çin’e Rusya’dan savaş uçağı satın alması sebebiyle aynı yasa kapsamında yaptırım uygulanması dokuz ay sürdü” ifadelerinde bulundu.

Milli Savunma Bakanı Akar: “S-400 Çalışacak”

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda ABD’ye  geri adım atılmayacağı mesajını veren Milli Savunma Bakanı AKAR “S-400 çalışacak” dedi. Türk Silahlı Kuvvetleri personelinin eğitim süreci tamamlandığında Hava sistemin aktif hale getirileceğini söyledi.

Milli Savunma Bakanı AKAR, “S-400’lerin birinci filo ve iki bataryası Türkiye’ye intikal etmiş bulunuyor. İki bataryanın kuruluş ve TSK personelinin eğitim süreci devam ediyor. Bunlar tamamlanınca planladığımız faaliyet neyse onu uygulayacağız” ifadelerinde bulundu.