Doğu Anadolu Bölgesinde, halk kar ve soğukla yoğun mücadelesini sürdürüyor. Ağrı ilinde soğuktan TIR’ların yakıt depoları buz tuttu. Park halindeki TIR’ların yakıt ve filtre depoları buz tuttu. Şoförler yol kenarında TIR’larını bırakmak durumunda kaldı. Bazı şoförler soğuk havada buz tutan depoları ısıtmak amacıyla sıcak su kullandı, bazıları ise ateş yakarak buz tutan bölgeleri eritmeye çalıştı.

TIR şoförleri araçlarını garaja çekerek elektrikli ısıtıcılarla ısıtmaya çalıştı. Kentte bazı derelerin kısmen buz tuttuğu ve bir minibüs şoförünün aracını soğuktan korumak amacıyla naylona sardığı gözlendi.

Yolda kalan TIR şoförü Cengiz Özdemir, aracının soğuktan dolayı çalışmadığını ve çalıştırmak için sıcak su kullandığını, ateş yaktığını ifade etti. İran’dan gelen şoförler Doğubeyazıt ilçesinde araçlarını dinlenme tesislerine park ettikleri sırada yakıt depoları buz tuttu.

Dinlenme tesislerine sığınmak zorunda kalan sürücüler burada araçlarını ısıtmak için elektrikli ısıtıcıları kullandı. Şehirde termometreler -10 dereceyi gösterirken karla mücadele de sürüyor. Doğu Anadolu Bölgesi’nde karla mücadelenin sürdüğü bugünlerde

Van ve Bitlis illerinde 455 köy ve ilçe yolunun kar nedeniyle ulaşıma kapandığı açıklandı. Yolların açılması için çalışmalar sürdürülüyor. Van ilinde 359 mahallenin ulaşıma kapandığı Van Büyükşehir Belediyesi tarafından açıklandı. Etkili olan tipi Gürpınar ve Çatak ilçesi mahallelerine giden yolların ulaşıma kapanmasına sebebiyet verdi.