Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, duyurmuştu Ağustos ayı işsizlik ve kısa çalışma ödemeleri bugün itibarıyla hesaplara yatırılmaya başlandı. Bilindiği üzere ödenekler vatandaşın hesabına T.C kimlik numaralarının son rakıma göre yatırılıyor.

 Koronavirüs pandemisinin olumsuz ekonomik yansımalarını halkın omuzundan biraz da olsa almak amacı ile hükümet tarafından başlatılan politikalardan birisi de kısa çalışma ödeneği olmuştu. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca ağustos ayına ilişkin işsizlik ve kısa çalışma ödeneği ödemeleri bugün itibarıyla başladı.

Ödemeler T.C Kimlik Numaralarına Göre

Bilindiği üzere Bakanlık bu tür ödemeleri günlere yayarak gerçekleştiriyor. Sistemlerde ve ATM’ler de yoğunluk yaşanmaması ve bir aksaklık oluşmaması için ödemeler T.C numaralarının son rakamına göre ayrıştırılarak hesaplara yatıyor. Böylelikle sosyal mesafeye dikkat etmemiz gereken bu dönemde ATM kuyruklarının oluşmasının da önüne geçilerek bir taşta iki kuş vurulmuş olunuyor.

Ağustos ayına ilişkin işsizlik ve kısa çalışma ödeneği ödemeleri, bugünden itibaren T.C. kimlik numaralarının son hanesine göre vatandaşların banka hesaplarına yatırılacak.

Kim Ne Zaman Ödeme Alacak?

Buna göre, T.C. kimlik numaralarının son hanesi 0-2-4 olanlara bugün, 6-8 olanlara ise yarın ödeme yapılacak. IBAN bilgileri bulunmayanlar için ödemeler PTT üzerinden gerçekleştirilecek.

Kısa Çalışma Ödeneği Ne Kadar?

Bunu SGK şu şekilde açıklıyor, “Günlük kısa çalışma ödeneği; sigortalının son oniki aylık prime esas kazançları dikkate alınarak hesaplanan günlük ortalama brüt kazancının % 60’ıdır. Bu şekilde hesaplanan kısa çalışma ödeneği miktarı, aylık asgari ücretin brüt tutarının % 150’sini geçemez.”