Kısa süre önce kurulan Gelecek Partisi Lideri Ahmet Davutoğlu’nun, Trump’ın dikkatleri üzerinde toplayan tehdit ve hakaret içerikli mektubuyla ilgili açıklamaları sosyal medyanın gündemine oturdu.

Erdoğan Barış Pınarı ile Mektubu Yanıtlamıştı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Trump tarafından yazılan mektubun kendisine ulaştığı gün Barış Pınarı Harekatı’nı başlatmış, mektuba bu hareketiyle bir nevi mesaj vermişti. Erdoğan, söz konusu mektubu ABD’ye ziyarete gittiğinde Donald Trump’a tekrardan iade ederek de gönderme yapmıştı.

Davutoğlu Açıklama Yaptı

Karar gazatesi yazarlarına bir takım açıklamalar yapan Davutoğlu, o mektubu gündemine getirdi. Dışişleri Bakanı olarak görev yaptığı sırada ABD’nin Peşinde takılıp, Suriye politikası izlenmesinde Türkiye’yi batağa sürüklemekle suçlanan Gelecek Partisi Lideri Davutoğlu, dış politikada oldukça sert açıklamalar yaptı.

Dış politikada kendi döneminde ABD ile karşılıklı gerilimlerin yaşandığını fakat bugünkü gibi Trump ya da herhangi bir ABD başkanından rezil bir mektubun gelmediğini, aksine; gerektiğinde 1 Mart tezkeresinde olduğu gibi parlamentonun saygın kararı ile birlikte ABD’ye karşı tavır da alındığını, fakat hiçbir kriz oluşmadığını, tek krizin Mavi Marmara olduğunu bunun da o sınıfta değerlendirilmeyeceğini aktardı.

Erdoğan’a Akıl Verdi

Davutoğlu, Dışişleri Bakanı olduğu sırada böyle bir mektup alması durumunda, kendisine bu mektubu ileten büyükelçiyi görevden alp mektubu iade edeceğini, eğer Dışişleri Bakanı kendisi Cumhurbaşkanıyken kendisine böyle bir mektup getirseydi onu da görevden alacak olduğunu belirtti.

Her şeyin gelip geçici olduğunu fakat o söz konusu mektupun Türkiye kayıtlarında kalacağını, tüm Dünya kayıtlarında olacağını belirtti.