Kontrollü normalleşme süreci sonrası yavaş yavaş artan vaka sayıları, kurban bayramı itibari ile ciddi şekilde artış gösterdi, artan vaka sayıları tedirgin etmeye devam ediyor. Bakan Koca vaka sayılarının artış gösterdiği 10 İl için uyarıda bulundu.

1 Haziran itibari ile Türkiye, koronavirüsü kontrol altına almıştı. Vaka sayılarındaki artış önlenmiş, vefat sayıları azalmış ve günlük iyileşen sayısı bir hayli yüksekti, bunun üzerine ülkemiz kontrollü sosyal hayata geçiş sürecine girdi. Kurban Bayramına kadar normal giden süreç, Bayram sonrasında tam tersine döndü vaka sayıları hızla artarken bu sırada günlük iyileşen hasta sayımızın da maalesef önüne geçti. Hal böyle ölünce koronavirüs sebebi ile hayatını kaybeden vatandaşımızın da sayısı arttı. Tablo böyleyken yeni önlemler alındı ve Bakan Koca paylaşım ve uyarılarını sıklaştırdı.

Sağlık Bakanlığı’nca oluşturulan koronavirüs tablosunu, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca 6 Eylül itibari ile durumu kritik olan 6 İlimize işaret etti ve uyarıda bulundu.

Vaka Sayısının Arttığı İller 

Sosyal medya hesabı üzerinden açıklama yapan Bakan Koca son haftada vaka sayısında en çok artışın yaşandığı illeri tek tek sıraladı. Vakanın en çok arttığı illeri paylaşan Koca, illeri, Karaman, Van, Erzincan, Çankırı ve Kayseri olarak sıraladı.

Ağır Seyreden Hastaların Arttığı İller

Vaka ve ölüm sayılarının yanında ağır hasta sayıları da artmaya devam ediyor. Bakan Koca, ağır hasta konusunda artış gösteren 5 ilimizi de sıraladı. İstanbul, Ankara, Konya, Erzurum ve Yozgat’ta son dönemde ağır hasta sayısının arttığını belirten Koca, tedbirlere uyulması gerektiğinin bir kere daha altını çizdi.

Sağlık Bakanı Koca’nın Açıklaması

“Son hafta günlük hasta sayısı en çok artan illerimiz; Van, Karaman, Erzincan, Çankırı ve Kayseri. Ağır hasta sayısı en çok olan illerimiz; İstanbul, Ankara, Konya, Erzurum ve Yozgat. Tedbirlere birlikte uyarak başarılı olabiliriz. Birlikte tedbirli olalım”