16 Şubat 2022 10:30 Güncelleme : 16 Şubat 2022 09:16

Altında Sistem Değişti! Artık Altında Yeni Dönem Başlıyor! İşte Yeni Düzenleme Detayları

Altında Sistem Değişti! Artık Altında Yeni Dönem Başlıyor! İşte Yeni Düzenleme Detayları

Maliye ve Hazine Bakanı Nureddin Nebati tarafından açıklanan yastık altı altın projesi nasıl ilerleyeceği merak ediliyor. Bu konuda TİKAD tarafından yapılan araştırma ilginç sonuçları ortaya çıkardı.

Yastık altı altın olarak tanımlanan, birçok ailenin evinde birikim yapmak için kullandığı altın yatırımın ekonomiye kazandırılması için ilk açıklama geldi. Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati tarafından yapılan açıklama ile altınların ekonomiye nasıl kazandırılacağı da merak edilmeye başlandı.

“Evdeki Altın Tasarruflarının Ekonomiye Kazandırılması” isimli projeyle ilgili çalışmalar aralıksız devam ediyor. Bu süreç devam ederken TİKAD yani Türkiye İş Kadınları Derneği tarafından yapılan araştırma dikkat çeken sonuçları ortaya koydu. 

Ev Kadınları Altını En Güvenilir Yatırım Aracı Olarak Görüyor

TİKAD tarafından yapılan araştırmanın yüzde 72’lik bir kısmının ev kadınlarından oluşması araştırmayı daha dikkat çekici bir hala getirdi.
Ev kadınlarının tasarruflarını altında bekletme sürelerinin 6 yıldan uzun olduğu ve %99,7 oranında en güvenilir yatırım aracı olarak altını gördüklerini ortaya çıkardı. Birçok kadının kendi başlarına yatırım kararı alanların yüzde 48,9’luk bir kısmı olurken, yüzde 45’lik bir kısımda kararı eşleriyle aldığını ifade etti.


Altın tasarrufunu bankada bekletmek yerine bunu evde bekletenlerin yüzde72,8’lik bir kısım olması da dikkat çekti. Bu araştırmanın ardından ilk açıklamada TİKAD Başkanı Nilüfer Bulut tarafından geldi. 

Ekonomiye Kazandırmada Kadınların Rolü Büyük Olacak

Başkan Bulut tarafından yapılan açıklamada, yastık altı altının ekonomiye kazandırılmasında kadınların doğru şekilde ikna edilmesi gerektiğine vurgu yapıldı. Doğru mesajlar ile bu işlem yapılmazsa ekonomi açısından önemli olan bu projenin bir işe yaramayacağı da tahmin ediliyor. 

Yastık Altı Altın Sistemi Tam Olarak Nasıl İşleyecek?

Evlerde bulunan altınların genelde çeyrek, yarım ve tam olarak bilinen Cumhuriyet altını olarak bekletildiği biliniyor. Bu projeye dahil olmak isteyenler 81 ilde belirlenen 1500 kuyumcudan birisine altınlarını götürerek, akredite olması gerekiyor.


Sertifika alındıktan sonra projeye dahil olanların banka hesabına bu altının değeri TL olarak yatırılacak. Sistem içerisinde yer alanlar tasarruflarını istedikleri anda altın olarak ya da TL karşılığı olarak alma hakkına sahip olacaklar. Bu proje ile birlikte ülkemizde çok ciddi bir oranda olduğu tahmin edilen yastık altı yatırımlarının ekonomiye kazandırılması amaçlanıyor. 

Etiketler

Ekonomi  

Yorumlar

0 Yorum Yapılmış
Reklamı Kapat