ABD Senatosunun, Suriye sınırında bulunan YPG / PKK / PYD terör örgütüne ilişkin gerçekleştirilen Barış Pınarı Harekatı sebebiyle Türkiye’yi hedefine alarak bir yaptırım paketi hazırlığında olduğu ifade edildi.

Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham ve Demokrat Senatör Chris Van Hollen’in hazırladığı yaptırım paketinde Türkiye için ağır maddeler bulunuyor.

Söz konusu paketin taslak halini Twitter hesabından paylaşan Graham, Kongre’de iki partinin de yaptırım konusunda fikirlerinin aynı olduğunu belirtti.

Bu kapsamda uygulamaya alınması beklenen yaptırım paketinde, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yanında Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ve bazı bakanların adı da bulunuyor.

Ağır Yaptırımlar

Bunun yanı sıra Türkiye’nin Suriye’deki operasyonlarını 90 günlük sürede tamamlamaması durumunda askeri ve ticari sektörlerinin tamamına ağır yaptırım uygulanması istenmekte olan pakette, TSK’ya ait uçak, araç, makine ve ilgili tüm parça satışının yanında askeri istihbarat paylaşımının da durdurulmasıyla ilgili uyarıda bulunuldu.