Ankara’da 9 Kişinin Öldüğü Tren Faciasının Detayları: Rapor Açıklandı!

Ankara’da 9 Kişinin Öldüğü Tren Faciasının Detayları: Rapor Açıklandı!
04.07.2019 - 14:48
22
A+
A-

Ankara – Konya seferi yapılan YHT ile raylarda kontrol amacıyla bulunan kılavuz trenin kafa kafaya çarpışması sonucunda meydana gelen ve 9 kişinin hayatını kaybetmesine sebep olan kazayla ilgili olarak Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturmada, oluşturulan bilirkişi heyeti raporunda sona gelindi.

Raporda, kazanın 3 ana sebepten dolayı meydana geldiği iletilirken, dönemin TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın’ın da aralarında yer aldığı toplam 0 üst düzey yönetici kusurlu olarak ilan edildi.

Eskişehir Teknik Üniversitesi Raylı Sistemler Programı öğretim üyelerinden oluşturulan toplam 3 kişilik bilirkişi heyetinin hazırladığı toplam 12 sayfalık rapor savcılığa ulaştırıldı.

Raporda bu kazaya “hızlı tren kazası” demenin asla doğru olmadığı iletilirek, geleneksel hatta 110 kilometre hızla hızlı tren setinin yaptığı bir kaza olarak tanımlanılması gerektiği iletildi.

Demir yollarında Trenlerin Merkezden İdaresi Sistemi, Trenlerin Sinyallerle İdaresi Sistemi (TSİ) ve Avrupa Demiryolu Trafik Yönetim Sistemi-Avrupa Tren Kontrol Sistemi (ERTMS-ETCS) kullanılarak %100 güvenli taşımacılık yapıldığı da belirtildi.

İlk Sebep

Raporda kazanın 3 kök nedeninin bulunduğu belirtilirken, ilk kök sebebin kesinlikle hattın eksikleri olmasına rağmen işletmeye açılması olduğu aktarıldı. Ankara – Sincan hattında kullanılmasıyla ilgili plan yapılan trafik yöntem sistemi “ETCS/ERTMS” olduğuna dikkat çekilirken, yolun, imalat henüz tam anlamıyla bitmeden işletmeye açılmasının ilk sebep olduğu dile getirildi. Bu kusurdan dolayı dönemin TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın sorumlu tutuldu.

İkinci Sebep

TCDD hatlarının yarısından fazlasının trafiğin TMİ ile yönetildiği, yönetmeliklerle ve uluslararası olarak kabul edilen her türlü talimatlara uyulduğu sürece, YHT setlerinin sinyalsiz hatlarda işletilmesinin mümkün olduğu aktarıldı. Bu sebeple yanlış bir trafik yönetim sistemi kurulmasının kazanın 2. sebebi olduğu da eklendi.

Üçüncü Sebep

YHT manevralarının doğudan batıya doğru kaydırılmasından 4 gün geçtikten sonra kazanın meydana geldiği iletildi ve buda kazanın 3.sebebi olarak belirlendi.