Ankara Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı Kaçakçılık Suçlarıyla Mücadele Şube Müdürlüğü, düzenlediği çalışmalar ile Sincan’da sahte içki üretildiği bilgisine ulaştılar. Bunun üzerine operasyon ile üretim yapıldığı düşünülen yere baskın düzenleyen polis ekipleri, operasyon sonucunda 4 ton etil alkol ve 1 ton metil alkol ele geçirdi. Baskın esnasında üretim yapılan depoda bulunan 2 şüpheli şahıs, polis ekiplerince gözaltına alındı.

Metil Alkolü Damıltıp Etil Alkole  Çeviriyorlar

Polis ekiplerinin yaptığı arama çalışmalarında, depoda bulunan metil alkolün damıltılıp, etil alkole çevrildiği tespit edildi. Damıtılan alkol ile kaçak ve sahte içki üretimi yapan şahısların, içki üretmek için kullandığı diğer malzemelere de el konuldu.

Olayla ilgili soruşturma sürüyor.

Etil Alkol de Sahte Olabilir

İçkinin sahte olduğu gibi, etil alkolün de sahte olabileceği düşündürdü. İçki üretiminde kullanılan etil alkolün piyasada sahtesinin dolandığı söylendi. Metil alkol ise çok ucuz bir madde olduğu için merdiven altı üretimlerde sıklıkla kullanılıyor. Metil alkolü, normal alkolün içine atarak tüketicinin gerçek alkol ile arasındaki tat ayrımını yapamamasına sebep oluyor.

Sahte İçki Zehirliyor!

“Türkiye’de orijinal içkilerin ambalajı camdır. Cam ambalaj dışında hiçbir şekilde satılmamaktadır. Diğer şekilde ambalajlanmış içkiler kaçak ya da sahtedir. Kesinlikle piyasa değerinden düşük fiyatta sunulan alkollü ürünlerden uzak durmayı unutmayın. Sahte içkiler çok ciddi bir şekilde zehirlenmenize neden olabilir. Ayrıca mutlaka şişenin üzerindeki bandrolü kontrol edin.” şeklinde açıklamalarda bulundu.