Annelere Büyük Fırsat: Ayda 2.400 TL!

İŞKUR'un önderliğiyle başlatılan "İşte Anne Projesi" sayesinde 15 yaşına kadar çocuğu bulunan ve herhangi bir işte çalışmayan kadınlar, işbaşı eğitim programlarına katıldığı takdirde günde 80 TL, aylık 2.400 TL devlet desteği alacaklar. Programlar minimum 3, maksimum 6 ay devam ediyor. Bu süre içerisinde ayrıca anneye kreş parası da ödeniyor.
Annelere Büyük Fırsat: Ayda 2.400 TL!
Ekonomi, Güncel 22 Mayıs 2019 10:43
Oy Ver : 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Hiç Oy Yok)
Loading...

Söz konusu uygulamanın, İŞKUR aracılığı ile yürütüldüğünü belirten Doğan, bu kapsamda kadın istihdamının artırılması amacıyla İşte Anne Projesi başlatıldığını aktardı. Noyan Doğan söz konusu programa ilişkin detaylara köşesinde şöyle yer verdi:

Projeden, sadece 15 yaş dahil olmak üzere 0-15 yaş arası çocuğu olan anneler yararlanabilecek. Çocuğun, proje devam ederken 15 yaşını tamamlaması ise projeden yararlanmak için engel değil.

Ayrıca bir istisna daha tanındı ve evlat edinen kadınlar da destekten faydalanabiliyor. Bu şartı yerine getiren kadınlara, İŞKUR tarafından düzenlenecek mesleki eğitim kurslarına ya da işbaşı eğitim programlarına katılmaları halinde; kursun devam ettiği sürece ödeme yapılıyor.

Ödenecek tutarlar

Ödenecek tutar ise günlük 80 lira. Daha açık bir anlatımla; 15 yaşına kadar çocuğu olan annelere, İŞKUR’un açtığı programlara katılmaları halinde devlet, günlük 80 lira, aylık da 2.400 lira para ödüyor. Ayrıca annelerin iş kazası ve meslek hastalığı sigortası primi ile genel sağlık sigortası primi de karşılanıyor.

İşte Anne Projesine nasıl katılınır?

Öncelikle, destekten yararlanmak için 0-15 yaş arasında çocuğu olan kadınların çocuk sahibi oldukları belgeyi İŞKUR’a vermeleri gerekiyor. Proje kapsamında İŞKUR, 81 il müdürlüklerinde İşte Anne Birimi kuracak ki, birimlerin çoğu kuruldu. Projeden yararlanacak kadınların, İş Kulübü bulunan illerde öncelikle İş Kulüpleri’ne katılmaları, İş Kulübü bulunmayan illerde ise iş ve meslek danışmanlığı hizmetlerinden yararlanmaları sağlanıyor. Ardından kadınlar, İŞKUR tarafından en az yüzde 50 istihdam garantili olarak düzenlenecek mesleki eğitim kursları ile işbaşı eğitim programlarından faydalanıyor.Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Tema Tasarım | Osgaka.com