Türkiye’de geçtiğimiz aylarda yeni bir vergi yürürlüğe girmiş ve ismi “Dijital Hizmet Vergisi” olmuştu. Bu vergilendirme sonrası Apple’den bir hamle geldi. Buna göre yürürlüğe girmesiyle uygulamaya konan 7,5’lik bu yeni verginin dijital mağazada satılan Apple uygulamaları ve diğer ücretli uygulamalara zam olarak yansıyacağını açıkladı.

 “Dijital Hizmet Vergisi” Türkiye’de Mart 2020’de yürürlüğe girmişti. Apple’nin uygulama mağazası olan App Store ( Uygulama Marketi) ücretli satılan uygulamalarda yüzde 7,5’lik yeni vergi uygulamaya konuluyor. Ayrıca ücretsiz sunulan uygulamalarında kullanıcılarına sunduğu uygulama içi satın alımlara da bu vergilendirme yansıtılacak.

 Apple “Uygulamalar ve uygulama içi satın almalar için vergi ve fiyat değişiklikleri” bağlığı adı altında yeni fiyat güncellemesi ile ilgili şunları aktardı;

“Vergiler veya döviz kurları değiştiğinde, bazen App Store’da fiyatları güncellememiz gerekiyor. Önümüzdeki birkaç gün içinde, Şili, Meksika, Suudi Arabistan ve Türkiye’deki vergi değişikliklerine yanıt olarak App Store’daki uygulamaların ve uygulama içi satın alımların fiyatları (otomatik yenilenebilir abonelikler hariç) artacak.”

Apple Fiziksel Ürünlerde Zam Yapmıştı

 Dolar kurunun ülkemizde yükselmesi ile batı merkezli satıcıların TL cinsinden kazançları normal kalsa da dövize çevrilirken kazançları düşmüştü. Hal böyle olunca bir çok firma hızlı bir aksiyonla Türkiye’de ki satış fiyatlarını hızlı bir şekilde zamlandırmış ve kendilerini korumaya almıştı. Bu firmalardan ilki Xiaomi firması olmuştu merkezi Çin olan bu teknoloji ve ev eşyası şirketinin cep telefonu ürünleri Türkiye’de çok rağbet görüyor, şirket dolar kurunun artışı ile hızlı bir şekilde fiyatlarını güncelliyor. Apple’de fiyatlarında zamlara gitmişti İphone SE haricinde bütün ürünlerinde zam yapan Apple, cep telefonu ve bilgisayar fiyatlarında neredeyse 1000 TL’lik bir zamma gitmişti.