Araç sahiplerini sevindirecek bir haberimiz var, araç muayene istasyonlarından kredi kartı ile ödeme yapılabilmesi için çalışma başlatıldı, böylece taksitli ödemelerin de kapısı aralanmış olacak.

Tüketici Başvuru Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu, insanların bazen nakit paralarının olmadığı bu yüzden araçlarının muayeneleri gelmesine rağmen maaş günlerini beklediklerini ve bu sebeple muayene süresini geçirdiği için cezayla karşılaştığını belirterek, uygulamanın vatandaşların yararına olacağını dile getirdi.

Yeni alınacak karar ile ortaya çıkan araç muayene bedelini kredi kartı ile ödenebileceği bir döneme giriliyor. Araç muayene istasyonlarında kartlı ödeme sistemine geçileceğine dair açıklamalarda bulunan Tüketici Başvuru Merkezi (TBM) Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu bu gelişmenin önemli ve yararlı olduğunu dile getirdi.

Hızlıca Hayata Geçirilmeli

Konu hakkında konuşan TBM Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu, “Bilindiği üzere araç muayenelerinin belirli periyotlarda yaptırılması yasal zorunluluktur. Muayene tarihini geçirenler cezaya muhatap olmakta hatta verilen bir haftalık sürede muayenesini yaptırmadığı takdirde aracı bağlanabilmektedir. Ne var ki yeteri kadar nakit parası olmayan araç sahipleri maaşını alacağı günü beklerken muayene süresi geçebiliyor, hem ceza, hem de faizle karşılaşabiliyorlar. Bu nedenle uzun süreden beri araç sahipleri muayene istasyonlarında kredi kartıyla ödeme kabul edilmesi için sosyal medyada kampanya yürütmekteydiler. Pandemi sürecinde nakit alışverişlerde paranın da bulaşıya yol açabileceğini göz ardı etmeden bir an önce tüm muayene istasyonlarında kartlı ödemeye geçilmelidir.”

Komisyona Üst Sınır

Ağaoğlu, “Kredi kartıyla ödeme kabul eden iş yerlerinden alınan komisyona BDDK tarafından yüzde 1.6 oran üst sınır getirildi. Bazı iş yerleri kartla tahsil ettikleri 100 lirayı hemen ertesi gün bankadan 98.4 lira olarak nakit alabiliyorlar. Bazıları da bir müddet bankada kalmasına rıza gösteriyor ve tutarın tamamının hesabına aktarılmasını istiyorlar.” dedi.