Önceki toplantıda Türkiye İstatistik Kurumu; bir işçinin aylık harcamasının 2.331 TL olduğunu duyurdu.  3 farklı işçi sendikası; Türk – İş temsilciliğiyle komisyonda söz sahibi. 2.578 TL’de ısrarcı olacaklarını belirten sendikalar, bu tutarın altında asla pazarlık yapmayacaklarını her fırsatta dile getiriyorlar.

Asgari Ücrette TÜİK’in paylaştığı rakamlar sonrasında gözler 4. ve son toplantı üzerine kilitlendi. Aralık ayının son haftasında gerçekleştirilecek olan son toplantıda, gelecek yıl içerisinde uygulanacak olan asgari ücret belirlenip, netleşecek.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2020 yılında uygulanacak olan asgari ücreti tespit etmek adına, 3. toplantısını önceki gün başarıyla gerçekleştirdi. Yapılan toplantıda Türkiye İstatistik Kurumu, bir işçinin; bir ay içerisinde yaptığı gıda harcamasını söyledi.

Bu kapsamda bir işçinin aylık gıda harcama tutarı ağır statüdeki işler için 2.331 TL, orta statüde bulunan işler için 2.086 TL ve hafif statüdeki işler için 1.940,70 TL olarak açıklandı.

Beklentilerin Altında

Açıklanan bu tutar işçilerin temsilcisi olan Türk – İş’in beklentisini karşılamadı. TÜİK tarafından paylaşılan söz konusu rakam, 2018 yılına kıyasla %5.31 oranla artış gösterdi. Söz konusu oran, yine Türkiye İstatistik Kurumu tarafından Kasım ayına özel olarak açıklanan gıda harcamalarındaki Ocak – Aralık dönemindeki ortalama artışın tam 15 puan gerisinde kaldı. Hak – İş ve DİSK ile ortak akılla hareket eden Türk – İş, 2.578 TL tutarda ısrarcı olup, bu tutarın altı için masaya oturmayacak.

Oy Çokluğuyla Kabul Edilecek

Asgari ücret, kanunlarla belirlenmiş şekilde 5’er işçi, işveren ve hükümet temsilcisi olmak üzere toplam olarak 15 kişiden meydana gelen Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafından belirlenip, uygulamaya alınır.

Bu yıl da asgari ücreti tespit etmek için toplanan komisyonda işverenlerin temsilcisi TİSK, işçilerin temsilcisi Türk – İş olarak öne çıkıyor. İşçileri Türk – İş’in temsil etmesinin sebebi ise; en fazla işçi üyeye sahip sendika olması.

Bakanlık tarafından belirlenen üyelerden birinin başkan olduğu söz konusu komisyon; en az 10 üyeyle toplanabilir ve oy çokluğu ile karar vererek asgari ücreti belirler.