29 Haziran 2022 14:55 Güncelleme : 29 Haziran 2022 14:57

Asgari ücrette kritik ara zam toplantısı başladı

Asgari ücrette kritik ara zam toplantısı başladı

Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun kritik ara zam toplantısı başladı. Zam miktarı ne olacak, işverene hangi destekler sağlanacak? Toplantı öncesi konuşan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, komisyon çalışmalarının ne zaman sonlanacağına ilişkin tarih verdi.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun kritik ara zam toplantısı başladı. Yaklaşık 7 milyon çalışan asgari ücrette gerçekleşecek artışı bekliyor.

İşçi, işveren ve hükümetten 5’er temsilcinin katılacağı komisyon, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda bir araya geldi ve toplantı öncesi açıklama yapıldı.

BİLGİN: YARIN SONUÇLANACAĞINI ÜMİT EDİYORUM

Toplantı öncesi açıklamalarda bulunan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, “Çalışanlarımızın enflasyon karşısında korunması bizim görevimizdir. Bunu yapmak zorundayız” dedi ve “Bugün başlattığımız komisyon çalışmalarının yarın sonuçlanacağını ümit ediyorum” diye konuştu.

Türk-İş Başkanı Ergün Atalay, “Ocakta güzel bir zam yapıldı ama 3 ay sonra bu zam özellikle yüksek gıda enflasyonu nedeniyle eridi. Dar ve sabit gelirliler, emekliler, çalışanlar en büyük sıkıntıyı çeken kesimler” dedi.

TÜRK-İŞ VE TİSK’TEN TOPLANTI ÖNCESİ AÇIKLAMALAR

Atalay ayrıca, “Kamu işçileri vergiden dolayı yüzde 8 kayıpta” derken; Bilgin ise, bunun önemli bir kayıp olduğunu ve ele alacaklarını bildirdi.

İşvereni temsil eden TİSK Başkanı Özgür Burak Akkol ise, “Hem vatandaşımızı hem tüm işletmelerimizi koruyan dengeli bir rakamda anlaşacağımızı ümit ediyorum. Elimizi taşın altına koymaya hazırız” diye konuştu.

Yapılacak ara zam oranını ise, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın NATO Zirvesi dönüşü açıklaması bekleniyor.

İŞÇİ EN AZ YÜZDE 40 ZAM, İŞVEREN İSE PRİM DESTEĞİ

SÖZCÜ’ye konuşan Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, 6 aylık enflasyon kaybının telafi edilmesi talebiyle masaya oturma kararı aldığını söylemişti.

Yılın ilk 6 aylık döneminde enflasyonun yüzde 40 civarı gerçekleşmesinin beklendiğine dikkat çeken Atalay, “6 aylık enflasyon ne kadar olursa biz gerçekleşen o enflasyon kaybının asgari ücrete aynen yansıtılmasını istiyoruz” dedi.

İşverenler ise prim desteği talep ediyor.

Etiketler

Ekonomi  

Yorumlar

0 Yorum Yapılmış