Askerlerimizin Başına Çuval Geçirilmesi Olayıyla İlgili Açıklama!

Bir zamanlar Türkiye'nin gündemine oturan askerlerimizin başına çuval geçirme olayıyla ilgili olarak Dönemin Özel Kuvvetler Komutan Yardımcısı Tuğgeneral Abdullah Kılıçarslan konuştu. Orada silah kullanma haklarının olmadığı, eğer öyle bir hak olsa ABD'lilere o çuvalları yedirecek olduklarını belirtti.
Askerlerimizin Başına Çuval Geçirilmesi Olayıyla İlgili Açıklama!
Gündem 4 Temmuz 2019 13:47

Dönemin Özel Kuvvetler Komutan Yardımcısı Tuğgeneral Abdullah Kılıçarslan, Irak’ta şerefli Türk askerinin başına çuval geçirilerek arabanın arkasında taşınması olayıyla ilgili açıklama yaptı. Genelkurmay Başkanı Hilmi Özok’un olayın ardından geçen 2 aylık süreçte verdiği talimatla silah kullanma yetkilerinin tamamen ortadan kalktığını belirten Kılıçarslan, Silah kullanma hakkı verildiği takdirde, o çuvalları yedireceklerini belirtti.

Türkiye ve ABD arasında 4 Temmuz 2003 tarihinde çuval krizi yaşandı. Irak Süleymaniye’de meydana gelen söz konusu olayda, Türk Özel Kuvvetleri’ne mensup olan toplam 3 subay ve 8 astsubay, karagahları basılarak gözaltına alınmış ve başlarına çuval geçirilmişti.

O dönemde Özel Kuvvetler Komutan Yardımcısı vasfıyla Silopi’de görev yapmakta olan Kılıçarslan, yıllar sonra konuyla ilgili ilk kez konuştu.

Kerkük

ABD’li askerlerce karargahtan alınarak çok farklı bir konuma götürülen Türk askerleri, ardından hızlı bir şekilde bölgeye gelen mehmetçikler tarafından zarar görmeden teslim alınmıştı.

22 Haziran 2003 tarihinde, Erbil’deki Özel Kuvvetler Komutanlığı Karargahı’nda görev yapmakta olan askerler, Türkiye’den gelmekte olan bir insani yardım konvoyunu koruyup kollamak üzere gittikleri Kerkük’te apar topar bir şekilde gözaltına alınmış, ertesi gün ise Amerikan askerlerinin kontrolüyle birlikte Türkiye’ye gönderilerek Irak’tan çıkarılmışlardı.

ABD ASKERİNE KARŞI SİLAH KULLANMA YASAĞI

O döneme dair çok önemli açıklamalar altına imza atan Kılıçarslan, 2002 Aralık ayında meydana gelebilecek olası bir Irak harekatının evvelinde tedbir olarak hazırlanmış her türlü plan ve emri gün yüzüne çıkartarak o dönemi aydınlattı.

Kerkük’te yaşanan malum hadisenin ardından Ankara’ya yazı yazdıklarını ileten Kılıçarslan, bundan sonra bu tür bir olay yaşandığı takdirde nasıl davranılması gerektiğini sorduklarını ve bildiri istediklerini belirtti.

Dönemin Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök’ün ise, 2003 yılı Mayıs ayının ortalarına doğru kesinlikle ABD askerine karşı silah kullanılmayacağını, dostane işbirliği içerisinde çalışılacağını emretmesiyle birlikte Türk askerinin asla ABD’ye karşı silah kullanmadığını aktardı.

ABD’li Askerlere O Çuvalları Yedirirdik

Emekli Tuğgeneral Kılıçarslan, 4 Temmuz’da meydana gelen söz konusu olaylarla ilgili olarak 11 Türk askerinin görev yaptığı yere ABD’lilerin 150 askerle geldiğini iletti. Emir verildiği takdirde ABD’li askerlere karşı konmasının mümkün olup olmadığını da sözlerine ekledi.

Eğer düşmanlara silahla karşılık verme gibi bir hakları olsaydı, özel kuvvetler personeli olarak her bir mehmetçiğin, ABD’lilerin tamamını oraya gömeceğini belirtti. Silah kullanma hakkı olduğu takdirde o çuvalları ABD’li askerlere yedireceklerini söyledi. Askerlerimizin şehit düşme pahasına öyle bir olaya tanıklık etmeyeceklerini iletti.

ssss

Tema Tasarım | Osgaka.com