Avrupa Birliği’nden Gelen Türkiye Açıklaması Şok Etti!

Avrupa Birliği, Türkiye'nin Doğu Akdeniz bölgesine gönderdiği 2. sondaj gemisine yönelik bir açıklama altına imza atarak tepki topladı. Türkiye'nin Doğu Akdeniz üzerinde gerçekleştirdiği enerji hamlelerinin tamamı Avrupa'yı oldukça rahatsız ediyor.
Avrupa Birliği’nden Gelen Türkiye Açıklaması Şok Etti!
Dünya, Gündem 9 Temmuz 2019 09:36

Türkiye’nin başarılı sondaj gemisi Yavuz, Karpaz açıklarına ulaştı. Bu açıklara ulaşmasıyla birlikte Avrupa Birliği’nden “endişeliyiz” açıklaması geldi.

Türkiye’nin “Milli Enerji ve Maden Politikası” çerçevesinde, denizlerde yapılan arama ve sondaj faaliyetlerinde artışa gidilerek bir şeyler bulunması amacıyla TPAO’nın satın aldığı sondaj gemisi Yavuz, Karpaz açıklarına ulaşmayı başardı.

Bu gelişmenin sonrasında ise Avrupa Birliği’nden, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki faaliyetleriyle ilgili olarak haddini aşan bir açıklama geldi.

“ENDİŞELİYİZ”

Avrupa Birliği tarafından gelen açıklamada, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki yeni sondaj operasyonunun oldukça yüksek endişe oluşturduğu belirtildi.

Açıklamada, bölgede tansiyonun yükselmesinin asla kabul edilebilir bir şey olmadığının altı çizilirken, Türkiye’nin sondaj çalışmalarının GKRY’nin egemenliklerini ihlal ettiği bildirildi.

Yavuz KKTC Sularına Ayak Bastı

Türkiye’nin denizlerdeki arama ve sondaj faaliyetlerinin artırılması amacıyla TPAO tarafından satın alınan Yavuz isimli sondaj gemisi, Dipkarpaz Zafer burnu güney tarafına ayak basarak çalışmalarına başladı. 20 Haziran’da düzenlenen törenle yola çıkan sondaj gemisi, sürekli araştırma ve analizler sonucunda bölgede sondaj çalışmasına başlayacak.

Dün Fatih gemisi için SİHA olduğu iddialar arasında yer alan bir araç, KKTC semalarında uçuş yaparak tehdit unsuru oluşturdu. Kıbrıs Postası’na açıklama yapan KKTC Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan, belirtilen aracın asla bir SİHA olmadığını, İHA olduğunu ve uçuşun bilgileri dahilinde gerçekleştiğini açıkladı.

Yavuz Sondaj Gemisi

Türk sondaj gemisi olan Yavuz içerisinde spor ve sinema salonu bulunurken, aynı zamanda çok sayıda dinlenme odası da mevcut. Gemide tam zamanlı doktor çalışıyor ve 4 yataklı mini hastane yer allıyor.

Maksimum yatak kapasitesi 210 olarak belirlenen Yavuz Sondaj Gemisi’nde görevli Türk personel, 21 gün boyunca çalışıp 1 hafta izinle tekrardan evine dönüyor. Yabancı personeller is 28 günde bir izin alıyor.

Yavuz’un yakıt kapasitesi ise 7.500.000 Litre olarak belirlenmiş durumda. Yavuz, Türkiye’ye gelmeden önce 2011 yılından günümüze Tanzanya, Kenya, Malezya ve Filipinler ilk sırada olmak üzere çok sayıda ülkede görev yaptı.

ssss

Tema Tasarım | Osgaka.com