Türkiye’nin sınır kapılarını serbest bırakması ile oluşan mülteci akını Yunanistan’ın polis ekiplerini oldukça zorluyor. İltica başvurularını durduran Yunanistan, sınırı geçmek isteyen göçmenler ile yoğun bir mücadele içerisinde kalıyor. Ancak tüm önleme çabalarına rağmen, göçmenler sınırdan geçmeyi başarıyor. Öğle vakitleri 13.50 saatleri itibariyle Edirne üzerinden ülkeden ayrılan göçmen sayısı 117 bin 677’ye ulaştı.

Sınırda oluşan mülteci akınını Anadolu Ajansı’nın geçtiği son görüntüler özetliyor. Yunanistan sınırı göçmenlerle dolup taşmış durumda. Göçmenler tespit ettikleri her delikten sınırı aşmayı başarıyor.

Meriç Nehri’nde Göçmen Akını

Birçok kişinin Yunanistan tarafına geçtiğini öğrenen düzensiz göçmenler, Meriç Nehri’ni geçmek için sınır köylere akın ediyor. Bazı göçmenler botlara, kapasitesinin üstünde kişiyle binmeleri sebebiyle nehri geçerken sorunlar yaşıyor. Meriç Nehri’ndeki adacıkta mahsur kalan 30 mülteci, AFAD ekipleri tarafından kurtarıldı.

İran uyruklu Abdülzaki Baku; gazetecilere verdiği röportajda, dün akşamdan bu yana nehirdeki adacıkta beklediklerini ifade ederek, “Yunanistan’ı geçip oradan da İngiltere’ye gitmek istiyoruz. Arkadaşlarımı kaldığımız yerden kurtarmak istedim. Bot ile Yunanistan’a geçeceğiz.” şeklinde belirtti.

Yunanistan yönetiminin kapıları serbest bırakacağı umudu ile Pazarkule- Kastanies sınır kapıları arasındaki tampon bölgelerde bekleyiş devam ediyor. Yunanistan sınırında bulunan ekiplerin sık sık göz yaşartıcı bomba ve biber gazı atmasıyla tampon bölgede mücadele yoğunluğunu arttırıyor. Kendilerini korumak isteyen düzensiz göçmenler ormanlık alana doğru dağıldılar. Geceyi zor şartlarda geçiren mülteciler, büyük bir umut ile beklemeye devam ediyor.

Göçmenlere 3 Öğün Yemek Yardımı

Geceleri havaların soğuk geçmesi çocuklu aileleri çok fazla etkiliyor. Edirne Valiliği talimatı ile İl Göç İdaresi Müdürlüğü tarafından, göçmenlere 3 öğün yemek yardımı yapılıyor.

İstanbul’da Mülteci Yığılması

İstanbul’da Vatan Caddesi ve Aksaray’daki Muratpaşa Camisi ile Aksaray Metro İstasyonu önlerinde inanılmaz bir yığılma görülüyor. Düzensiz göçmenler, bu noktalardan otobüslere binerek, Edirne’ye doğru yola koyuluyor.