Güney Avustralya Çevre ve Su Bakanlığı sözcüsü, Avustralya genelinde yaşayan develerin fazla su tükettiği için bir kısmının vurulacağını açıkladı. 1o binden fazla deveyi helikopterle vurarak öldürmeyi planlayan bakanlık, su tasarrufu için bu adımı atmayı planlıyor. Avustralya’daki yangında bugüne kadar 25 bin koalanın telef olduğu bildirildi. Ülkede 4 aydır süren yangınlarda 26 kişinin öldüğü, İstanbul’un 12 katı büyüklüğündeki bir alanın yandığı ve 2 binden fazla evin yandığı belirlendi.

Güneyde yağmurların başlamasıyla bazı noktalarda yangın kontrol alınsa da hala 69 noktada yangının sürdüğü bildirildi. Yangında 13 milyar dolarlık bir maliyetin ortaya çıktığı belirtildi. Yangın söndürme çalışmaları ve hayvanların kurtarılması amacıyla dünya genelinde bağışlar toplanıyor. Bazı ülkelerden, Avustralya’ya veteriner hekimler de ulaşmış durumda.

Ülkede yaşayan kangurular da yangında telef olan hayvanlar arasında yer alıyor. Yangında 500 milyon memeli hayvan,  sürüngen ve kuşlar telef oldu. Ülkede bulunan develerin çok fazla su tüketmeleri sebebiyle helikopterle vurulacağı açıklandı.

Develer, profesyonel nişancılar tarafından Anangu Pitjantjatjara Yankunytjatjara (APY) topraklarında Çarşamba günü vurulmaya başlanacak. APY idaresinin yönetim kurulu üyelerinden Marita Baker “Sıcak ve rahatsız koşullarda sıkışıp kalmış durumdayız, rahatsız hissediyoruz çünkü develer çitleri yıkıp içeri giriyor, evlerin etrafına geliyor ve klimalardan su içmeyi deniyor” dedi. Operasyonların beş gün süreceği ve 10 bine kadar yakın devenin vurularak öldürüleceği belirtildi. Ülkede yerli türe zarar veren vahşi kedilerde öldürülecek. 2020 yılına kadar öldürüleceği bildirilmişti.