Avustralya’da Eylül ayında çıkan ve ülkeyi yakıp küle çeviren yangın durdurulamıyor. Ülkede yarım milyardan fazla hayvanın telef olduğu ve milyonlarca kilometre karelik alanın yandığı, bitki örtüsünün yok olduğu bildiriliyor. Yanan bazı yerlerde tekrardan bitkilerin büyümeye başladığı belirtildi.

Avustralyalı fotoğrafçı Murray Lowe, yangının etkisini görüntülemek için Kulnura şehrine gitti. Lowe, fotoğraf çekmeye gittiğinde ise yangının durduğu bölgede bitkilerin yeniden çıkmaya başladığını görüntüledi. Lowe, görüntülediği bölgeyle ilgili bilgiler verdi.

Avustralya’lı fotoğrafçı bölgenin tam bir yıkıma uğradığını ancak kendisinin yeniden çıkan bitkileri gördüğünde umutlandığını ifade etti. Lowe, kendisinin ve halkının görmek istediği tablonun yeniden çıkan bitkiler olduğunu ifade etti.

Sosyal medyada yeniden çıkan bitkileri paylaşan Avustralya’lı fotoğrafçı, ilgi odağı oldu ve görselleri birçok kişi tarafından paylaşıldı. Sheffield Üniversitesi yangın ekolojisi uzmanı Kimberley Simpson, yangın olan bölgede bitkilerin yeniden çıkmasının normal olduığunu ifade ederek, bölgedeki bitki türlerinin milyonlarca yıldır yangına maruz kaldığını ve yangından sonra hızlı bir şekilde yeniden çıktığını söyledi. Simpson, yağmur ormanları olan bölgelerde bu tür yangınlarla pek karşılaşılmadığına dikkat çekerek, Avustralya’daki bitkilerin hayata dönmesinin yavaş olacağını belirtti.

Yangında Son Durum Ne?

Ülkede çıkan ve Eylül ayından beri söndürüleyemen yangın ağır bilançoların çıkmasına yol açıyor. Yangında 26 kişinin öldüğü, milyonlarca hektarlık alanın yandığı ve milyarlarca hayvanın telef olduğu bilgisine ulaşıldı. Ekonomik maliyetin 13 milyar dolar olduğu vurgulanan yangın hala kontrol altına alınamadı. Yangının 130 bölgede aktif olduğu bunlardan 69’unun henüz kontrol altına alınamadığı bildiriliyor.