Kulislerde Ali Babacan tarafından kurulacak olan yeni partiye katılacağıyla ilgili birçok haber çıkan Hüseyin Çelik, resmi Twitter hesabı olan @hc_huseyincelik adresinden yaptığı açıklamalarla konuyla ilgili noktayı koydu.

Kesin Cevap Verdi

Açıklamasında iddiaları kesin bir dille yalanlayan Çelik, Babacan’ın kuracak olduğu partide ilkesel bir takım sebeplerden dolayı ‘kesin olarak’ yer almayacağını vurguladı.

Hüseyin Çelik Kimdir?

5 Mart 1959 tarihinde hayata gözlerini açan Çelik, İlk ve Ortaokul eğitimini Tatvan Yatılı Bölge Okulu’nda yaptı. Ardından Diyarbakır Merkez Öğretmen Lisesi’nde eğitimine devam etti, Van Alpaslan Öğretmen Lisesi’ne geçiş yaptı.

İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nü kazanan Hüseyin Çelik, 1983 yılında mezun oldu ve Aynı yıl içerisinde Van 100. Yıl Üniversitesi’nde araştırma görevlisi olarak meslek hayatına başladı.

1987 yılında İstanbul Üniversitesi kadrosuna geçen Çelik, “Genç Kalemler Mucmuası’nın Sistematik Tetkiki” konulu yüksek lisans tezini vererek aynı yıl içerisinde İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde doktora eğitimine başladı. 1991 yılında Yeni Türk Edebiyatı alanında doktor, 1992’de Yrd. Doçent, 1997’de Doçent oldu. 1999’da Van Yüzüncü Yıl Fen-Edebiyat Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı ve aynı bölümün öğretim üyesi iken milletvekili adayı olmak üzere istifa etti.

Siyasi hayatı henüz 18 yaşındayken Adalet Partisi Gençli Kollarında başlayan Çelik, 1999 yılında yapılan Milletvekili Genel Seçimleri’nde Doğru Yol Partisi’nden Van Milletvekili seçildi.

Seçimlerin sonrasında Meclis Başkanlık Divanı üyeliğine seçildi. Ardından 2001 yılında AK Parti kurulurken kurucuları arasında yer aldı. Partinin meclis grubu oluşunca Grup Başkanvekili oldu.

3 Kasım 2002 seçimlerinde tekrar Van Milletvekili seçildi. Abdullah Gül’ün Başbakanlık yaptığı 58. Cumhuriyet Hükümeti’nde Kültür Bakanı olarak hizmet veren Çelik, Erdoğan’ın Başbakan olduğu 59 ve 60. hükümetlerde ise Milli Eğitim Bakanı oldu.