2 Ekim 2022 16:00 Güncelleme : 2 Ekim 2022 16:00

Bağırsakları son hız çalıştırıyor! Kabızlığı bitirecek bu besinlerle şişkinliğe son

Bağırsakları son hız çalıştırıyor! Kabızlığı bitirecek bu besinlerle şişkinliğe son

Bağırsak sağlığına iyi gelen bu besinler hem kabızlığı hem de şişkinliği bitiriyor. Bu sorunları yaşayan kişiler beslenme düzenine eklediği bu besinler sayesinde artık bu sorunlara elveda diyecek. Sağlıklı bir bağırsak hareketine sahip olmak için tüketeceğiniz bu besinlerin etkisine inanamayacaksınız.

Bağırsak sağlığını düzenleyen ve kabızlık, şişkinlik gibi sorunları ortadan kaldıran bu besinler, bağırsak hareketlerine oldukça olumlu bir etki sağlıyor. İşte o besinler…

Kabızlığa iyi gelen besinler

Kabızlık sorunu hemen hemen pek çok kişinin karşılaştığı rahatsız edici sorunlardan biridir. Buna sebep olan faktörlerin başında da yağlı ve işlenmiş gıda tüketiminin yanında fiziksel aktivite eksikliği bulunuyor. Sağlık bir bağırsak sağlığı için bazı faydalı gıdalar bulunuyor. Bu gıdalarla birlikte bağırsak hareketlerini düzenleyebilir ve kabızlık, şişkinlik gibi sorunları da ortadan kaldırabilirsiniz. Bu besinlerin arasında ilk olarak karşımıza yulaf çıkıyor. İçinde bulunan lifler sayesinde daha az kabız olabilir ve aynı zamanda daha düzenli bir bağırsak hareketlerine sahip olabilirsiniz. Özellikle sabahları bir kase yulaf tüketilmesi bağırsak sağlığına oldukça faydalıdır.

Lif ve magnezyum kabızlığın giderilmesi konusunda yardımcı olan kaynaklardandır. Bunun yanın probiyotikler ve canlı bakteriler de bağırsak sağlığını düzenleyen kaynaklardandır. Araştırmalara göre; probiyotiklerin midede denge oluşturmaya katkı sağlayabileceğini ve probiyotiklerde bulunan iyi bakterilerin sindirim sistemine olumlu etkiler sağladığı biliniyor.

Kabızlığa iyi gelen besinler

Bağırsak sağlığına iyi gelen besinler

Yeşil yapraklı sebzelerin içinde bulunan lifler de kabızlığın giderilmesine yardımcı olan besinlerdendir. Bol miktarda yeşil yapraklı sebzeler tüketmek, bağırsak sağlığına etki ederken, içinde bulunan magnezyum ve bol mineral de kabızlık sorunun ortadan kalkmasına yardımcı olmaktadır. Avokado da içinde bulunan lif, magnezyum ve sorbitol açısından oldukça zengin bir kaynaktır. Hızlı bir sindirim sistemini desteklerken, kabızlığı da önleyen çözünür ve çözünmez lifler içermektedir.

Kuru erik, kinoa, kara fasulye, öğütülmüş keten tohumu, ahududu, chia tohumu da sindirim sistemine olumlu katkılar sağlayan besinler arasında bulunmaktadır. İçerik olarak yüksek lifli olan bu yiyecekler kabızlık sorunu yaşayan kişilerin bu sorunlarını azaltmaya yardımcı olur.

Bağırsak sağlığına iyi gelen besinler

Etiketler

Sağlık  

Yorumlar

0 Yorum Yapılmış
Reklamı Kapat