Özellikle dünya korkunç bir salgının pençesindeyken, izalasyondan sonra bizi en iyi koruyacak yöntem bağışıklık sistemimizi güçlü tutmak. Bağışıklık sistemimiz virüsleri ve mikropları alt ederek bizlerin hastalığı atlatmasını etkileyen en en önemli faktör. 

Özellikle son haftalarda ülkemizde koronavirüs vaka sayılarında önüne geçilmesi zor gözüken bir artış var. Vaka sayıları kritik artarken insanlar endişelenmeye devam ediyor. Bir çok sağlık otoritesinin açıkladığına göre kornavirüs insanlığın en az yüzde 70 ine bulaşacak, aşı çalışmalarınında 2012 yılının ortasını işaret ettiğini dağıtımında 2021 sonlarını bulduğunu varsayarsak bu virüsün bir çoğumuza bulaşması olası. Fakat hemen endişelenmeyin çünkü bilindiği üzere koronavirüs bağışıklık sistemi güçlü olan kişiler için mevsimsel grip kadar alatılması basit bir hastalık.

Yulaf Tüketimi

Yulaf bağışıklık sistemimizi uyaran protein bakımından zengin bir besindir. İçeriğindeki “beta glukan” kişinin bağışıklık sistemini güçlendirmesi adına, diyabet, kolestrol, kanser gibi hastalara verilen ilaçlara konulur. Özellikle hayatımızda stres ve yoğun çalışma temposu gibi bağışıklık sistemimizi olumsuz etkileyecek faktörler varsa mutlaka kahvaltımızda yulafa yer vermeliyiz.

Sarımsak

Sarımsak içerisindeki “allicin” sebebi ile güçlü bir antioksidan özelliğe sahiptir. Eski zamanlarda da hastalıklar ile savaşmak için kullanılan sarımsak, yemeklerimize tad verdiği için kullanması da kolay olacaktır.

Haftada İki Kez balık Tüketin

Soğuk deniz balıkları içerisindeki Omega 3 sayesinde yüksek bir antioksidan özelliğe sahiptir. Yapılan bilimsel araştırmalar Omega 3’ün bağışıklık sisteminin güçlenmesine çok olumlu katkıları olduğunu ispatlamıştır. Hafta da iki kez balık tüketmek bağışıklık sistemi güçlendiren özelliği ile sizi koronavirüse karşı korayacaktır.

Daha Az Şeker

Son yıllarda yapılan çalışmalar fazla şeker tüketiminin bağırsak florasını bozarak bağışıklık sistemini baskıladığını göstermektedir. Bu nedenle beslenmenizde mümkün olduğu kadar şeker ve şekerli besinleri azaltın.