Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, internet ortamındaki var olan risklere karşı, ailelerin dikkatli olması gerektiğini vurguladı. Çocukların teknoloji ile uygun bir ortamda tanıştırmanın önemine dikkat edilmesi yönünde tavsiye verdi. Konu ile konuşan Bakan Koca, Bilişim teknolojilerinin içinde doğan ve büyüyen çocukların, önceki nesillerde olmayan dijital bilgi ve becerilere sahip olduğunu ifade etti. Aynı zamanda bu teknolojilerin bilinçli, güvenli, etkin kullanıldığında çocuk ve gençlerin eğlence ve eğitimlerini destekleme yönünde fırsatlar verdiğini anlattı.

İnternet dünyasının getirdiği sınırsızlık ve bilinmezliklerin herkes için tehditler barındırdığı tüm kesimler için bilinen bir gerçeklik, bu gerçeklikle mücadele etme yönünde bilinçli ebeveynlerle istenilen noktaya gelinebileceğini ifade etti.

Bebeklik ve erken çocukluk dönemi olan 0-6 yaşın, beyin, dil ve konuşma, sosyal beceri gelişimi, güvenli bağlanma ilişkisi, sağlıklı iletişimsel ve sosyal davranışların gelişimi açısından önemli olduğuna işaret eden Fahrettin Koca, ailelere şu önerilerde bulundu:

“İlk 3 yılında çocuğun dikkat becerileri, sembolik ve bellek gelişimi tam anlamıyla tamamlanmadığından, çocuk ekran aracılığıyla gelen bilgiyi 3 boyutlu olarak algılayamaz. Dolayısıyla bilimsel olarak 3 yaşın altındaki çocukların, ebeveynlerinin açıklamaları olmadan dijital ortamda verilen bilgiyi öğrenmesi mümkün değil. Bu dönemde anne babaların çocuklarıyla oyunlar oynaması, kitap okuması, iletişim kurması gerekiyor. Çocuğun zekası, hayal gücü, iletişimi ve yaratıcılığı ancak bu sayede gelişir, internet aracılığıyla değil.”dedi.