Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sağlık çalışanlarının yüzünü güldürecek bir açıklamada bulundu. Koca,”Salgından etkilenerek görev yapamayan aile hekimleri ile aile sağlığı çalışanlarının maaşlarından artık kesinti yapılamayacak. Ayrıca COVID-19 hasta takibine göre 3 ay süreyle ek ödeme verilecek” dedi.

 Koronavirüs pandemesi sürecinde şüphesiz en zorlanan ve en çok risk alan meslek grubu departman fark etmeksizin sağlık çalışanları oldu. Süreç içerisinde bir çok sağlık çalışanı koronavirüs ile savaşta ön saflarda mücadele etti ve bu mücadeleyi halen sürdürüyor. Birçok sağlık çalışanı ailesinden uzak kaldı ya da virüse yakalandı hatta virüs sebebi ile maalesef hayatlarını kaybedenlerde oldu.

Bu süreçte bazı şikayetler olmuştu bunlardan bir tanesi de maaş kesintisi, bu kesinti Resmi Gazete’de yayınlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile nihayet kaldırıldı. Haberi sosyal medya hesabından paylaşan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Salgından etkilenerek görev yapamayan aile hekimleri ile aile sağlığı çalışanlarının maaşlarından artık kesinti yapılamayacak. Ayrıca COVID-19 hasta takibine göre 3 ay süreyle ek ödeme verilecek” dedi. 

Raporlu Oldukları Süre Kadar Kesinti Yapılıyordu

Süreçte en çok taktiri hak eden sağlık çalışanlarının, koronavirüse yakalanarak işlerine ara vermesi sebebi ile raporlu oldukları süre maaşlarına kesinti olarak dönüyordu. Muhtemelen görev sırasında bu hastalığı kapan sağlık çalışanları bu uygulama sebebi ile hükümet kanadına sitem ediyordu. Nihayet bu konuyla ilgili sağlık çalışanlarının yüzünü güldürecek bir haber geldi.

Karar Şu Şekilde

Yönetmelikte yapılan düzenlemede şu ifadelere yer verildi, “İzin, rapor ve bakanlık tarafından ya da bakanlık tarafından onaylanmak kaydıyla müdürlük tarafından verilen eğitimlerdeki görevlendirme süreleri ile sağlık raporuyla belgelendirmesi ve müdürlükçe onaylanması koşuluyla bakanlıkça ilan edilmiş bulaşıcı ve salgın hastalığa yakalanmış olması veya yakalanma riski taşıması nedeniyle görevi başında bulunamadıkları süreler çalışılan gün sayısına dahil edilir.”