Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından gelen açıklamalara göre, 31 Aralık 2017 tarihinden önce inşa edilmiş, ruhsatsız ya da ruhsata aykırı olan tüm yapıların; imar ve iskan problemlerinin önüne geçilebilmesi için uygulamaya alınan imar barışı uygulamasının tamamlanmasına son 10 gün kaldı.

İmar barışından faydalanarak imar ve iskan problemlerini gidermek için başvuruda bulunan kişiler, Yapı Kayıt Belgesi’ne sahip olabilmek için en az %25’lik bölümünü Temmuz ayının sonunda yatırmıştı. Geri kalan bedelin tamamının yatırılması için son gün 31 Aralık 2019 olarak söylendi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Yapı Kayıt Belgesi bedelinin ödemesinin yapılabilmesi için son 10 gün kaldığının altını çizerek, vatandaşların hak kaybı yaşamamaları için 31 Aralık tarihine kadar ödeme yapmak zorunda olduğunu vurguladı.

Son 10 Gün Kaldı

Başvuru sahipleri Halk Bankası, Ziraat Bankası, Vakıfbank, PTT ya da Muhasebat Müdürlüklerine başvuruda bulunarak sadece T.C. kimlik no ile İmar barışı başvuru numarasıyla ödemelerini 31 Aralık 2019 tarihine kadar yapmak zorundalar. Bu tarihe kadar ödeme yapmayanlar imar ve iskan problemlerini gidermek amacıya uygulamaya alınan İmar barışından faydalanamayacak.

Bunun yanı sıra, söz konusu imar barışı düzenlemesi çerçevesinde Yapı Kayıt Belgesi’ne sahip olan kişilere ilk olarak abonelik olmak üzere birçok işlemde kolaylık sağlanmakta. Bu kapsamda, sahipler talep ettikleri takdirde, ilgili mevzuat ve yönetmelikte yer alan abone grubunun ne olduğu dikkat kapsamına alınarak, geçici olarak yapılara su, elektrik ve doğal gaz bağlatılabilecek.