16 Şubat 2022 15:32 Güncelleme : 16 Şubat 2022 16:43

Balık Dile Geldi, Beni Böyle Pişirin Dedi! İşte Tuzda Pişirilen Efsane Balık Tarifi!

Balık Dile Geldi, Beni Böyle Pişirin Dedi! İşte Tuzda Pişirilen Efsane Balık Tarifi!

Daha önce çok balık yemiş olabilirsiniz, ama bir de tuzda balık tarifini deneyin. İşte balığı dile getiren ve beni tuzda yap dedirten efsane tuzda balık tarifi!

Kış ayları gelince sofralar çeşit çeşit balık ile şenlenir. Onlarca çeşit balık, yine onlarca çeşit pişirme yöntemi ile pişirilir. Evlerde çok sık yapılmasa bile tuzda tavuk sevenlerin sayısı hiç de az değildir. Bu balık size beni tuzda pişirin diyecek, balığı yiyenler de her zaman keşke olsa da yesek diyecekler. İşte restoranlarda yapılan tarifi ile parmakları yedirecek tuzda balık tarifi!

Tuzda Balık Tarifi Malzemeleri

- Kaya levreği balığı (İsteyen kendi tercihlerine göre büyük balıklardan herhangi bir tanesini tercih edebilirler)
- Bolca tuz
- Üç tane yumurtanın beyaz kısmı 

Tuzda Balık Tarifi Yapılışı

İlk olarak balıklar pullarından ayrılırlar. Bunun için bıçağın sırt kısmını kullanabilirsiniz. Ardından balığın içi güzelce temizlenir. Temizlendikten sonra ise bol su ile yıkanır. Yaklaşık olarak 3 kilo kadar tuzun içine üç tane yumurtanın beyaz kısmı dökülür. Biraz da su ilave edilerek yoğurmaya başlanır. Hamura yakın bir kıvam elde edildiğinde yoğurma işlemi tamamlanır. Daha sonra fırın tepsisinin içine balığın büyüklüğü kadar ve bir santim kalınlığında tuz eklenir. Üzerine balıklar teker teker yerleştirilir. Tuzun karın kısmına girmemesi için karın kısımları üst üste getirilir. Sonra balığın her tarafı hazırlanan tuzlu harç ile kaplanır. Sonra fırında yaklaşık olarak yarım saat kadar pişirilir. Yaklaşık olarak 1 kilo balık için 20 30 dakikalık pişirme süresi olmaktadır.

Etiketler

Yemek Tarifleri  

Yorumlar

0 Yorum Yapılmış