8 Şubat 2022 14:03 Güncelleme : 8 Şubat 2022 14:18

Kredi Notunda Yeni Dönem! Ev Sahibi Kiracısına, Kız Babası Damadına Bakabilecek

Kredi Notunda Yeni Dönem! Ev Sahibi Kiracısına, Kız Babası Damadına Bakabilecek

Kredi notuna merak edenler hem kendi notuna hem istediği kişinin kredi notuna bakabilecek. Açık Bankacılık sitemi ile kredi notlarına erişim her yerden herkes tarafından yapılabilecek.

İnteraktif Kredi Kurucu Ortağı Mustafa Gümüş, bankacılıkta yapılacak olan bu yeniliğin bu yıl içerinde tamamlanıp kullanıma açılığını duyurdu. Açık Bankacılık sistemi kişiler hakkında gelir tahmini yapılabilmesini sağlayacak. Yeni sistemle beraber Ev sahibi kiraya verdiği evi için kaygılarından kısmen kurtulacak. Maddiyatla ilgili en önemli yatırım araçlarından olan bankalarda kimin ne geçmişi var, kolayca öğrenilebilecek.
Yeni sistem Açık Bankacılık, kişisel verilerin üçüncü taraflarla paylaşılabilmesinin önünü açmış olacak. Ev sahiplerinin ve kızını evlendiren babaların işine yarayacak sistemin adı haline gelmesi bekleniyor. Açık Bankacılık sisteminin bu sene içerinde bireysel bankacılıkta kullanılacağı öne sürüldü.

Verilerin analizi yapılacak

Açık Bankacılık, bankanın kaydettiği düzenli fatura ödemeleri, harcama bilgileri, kredi kullanımı gibi müşteri finansal bilgilerini, müşterinin verdiği yetkiye göre üçüncü şahıs kuruluşlara sağlanan ve müşterilere çeşitli hizmetler sunan müşteri finansal bilgilerini ifade eder. Öte yandan, Müşterilerin çıkarları, müşterilerin finansal ürün ve hizmetleri karşılaştırmasını, birden fazla uygulamaya giriş yapmak yerine tek bir uygulama üzerinden tüm finansal bilgilerine erişmesini ve kredi başvurularını daha hızlı tamamlamasını sağlar. Örneğin, iki farklı bankada hesabınız var. Açık Bankacılık modeli, tüm hesaplarınızı tek bir yerde toplayarak hesaplarınızı yönetmeyi kolaylaştırır.

Verilerin analizi yapılacak

Bana neden Kredi çıkmıyor?

Kredi almak için bankalara başvuran kişiye neden kredi çıkmadığının sebeplerini anlatan Mustafa Gümüş, kara listeden çıkmanın da mümkün olduğunun altını çizdi. Yanlış başvurunun kredi çıkmamasındaki en büyük etkenlerden biri olduğu ifade eden Gümüş şunları söyledi: Kredi başvurularının geri çevrilmesinde çok başvuru yapmanız, geçmişe ait bir haciz kaydı, mesleğiniz, yaşınız ya da sıralamada sizin için en doğru bankayı sona saklamanız gibi tahmin edemeyeceğiniz yüzlerce koşul bulunuyor. Bunlar her bankanın kendi iç politikalarına göre değişkenlik gösterir. Kredi herkesin hakkıdır ve bu sistemde doğru adımlarla kara liste sizin için kâbus olmaktan çıkabilir.

Bana neden Kredi çıkmıyor?

Açık bankacılık ne zaman başlıyor?

Açık bankacılık sistemiyle ilgili Türkiye ilk adımını 2019 yılında atmıştı. Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurulu tarafından yapılan düzenleme ile beraber 2020 yılında ticari uygulanmaya gelişmişti. 2022 senesine gelindiğinde ise bireysel olarak açık bankacılığa geçilebilmesi için Garanti Bankası, İş Bankası gibi bankalar ilk ürünlerini çıkarmaya başladı. Açık Bankacılık sisteminin 2022 senesi içinde yaygın kullanımı başlanacağı ön görülüyor.

Etiketler

Ekonomi  

Yorumlar

0 Yorum Yapılmış