Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Barış Pınarı Harekatı ile ilgili yaptığı açıklamalar sebebiyle HDP’li Buldan ve Temelli ile ilgili soruşturma başlattı.

Soruşturma Gerekçesi

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yapılan açıklamada, 09.10.2019 tarihinde TSK tarafından başlatılan Barış Pınarı Harekatı ile ilgili olarak; HDP Eş Genel Başkanları ve 27. Dönem Milletvekilleri olan Sezai Temelli ile Pervin Buldan tarafından yine aynı tarihte yapılan yazılı açıklamayla ilgili olarak adı geçen milletvekilleri hakkında terör örgütü propagandası yapma ve Türkiye Cumhuriyeti hükümetini alenen aşağılama suçlarından soruşturma başlatıldığı belirtildi.

Yine aynı tarihte HDP Genel Merkezi’nde aynı konuyla ilgili olarak HDP 27.Dönem Milletvekili Gülüstan Kılıç Koçyiğit tarafından ortak metin kapsamında gerçekleştirilen basın açıklamasıyla ilgili olarak yine terör örgütü propagandası yapma, suçu ve suçluyu övme, Türkiye Cumhuriyeti hükümetini alenen aşağılama suçlarından 27.Dönem Milletvekilleri Gülüstan Kılıç Koçyiğit, Leyla Güven, Berdan Öztürk hakkında da resen soruşturma başlatıldığı vurgulandı.