16 Eylül 2022 19:14 Güncelleme : 16 Eylül 2022 19:14

Baş ağrısı geçmeyenler için 5 önemli ağrı kesen yöntem!

Baş ağrısı geçmeyenler için 5 önemli ağrı kesen yöntem!

Baş Ağrısı hafife alınmayacak kadar tehlikeli bir rahatsızlık, baş ağrısına iyi gelen ve anında geçiren bazı yöntemler var. Baş ağrısına iyi gelen 5 yöntemi sizler için hazırladık.

Baş ağrısı her yaştan her ırktan insanı etkileyebiliyor. Özellikle de toplumun %50 sine yakını zaman zaman baş ağrısı çekiyor. Kadınlar erkeklere oranla baş ağrısı problemini daha fazla hissediyor. Bazı baş ağrıları insanların bitkin düşmesine neden olabilir ve yaşam kalitesini ciddi oranda etkiler elde edilen bilgilere göre 10 kişiden birinin baş ağrısı şikayetiyle hastanelere başvurdu görülüyor. 

Baş ağrısı çeşitleri nelerdir?

Baş ağrıları 14 ana grupta toplanmış ve yüzlerce alt grup olarak sınıflandırılmıştır. Baş ağrıları genellikle altta yatan başka bir sağlık problemi nedeniyle oluşmaz ve doğrudan baş ile alakalıdır. En fazla görülen ise migren gerilim tipi ve küme baş ağrıları olarak bilinmektedir.

Sekonder baş ağrıları ise yüzde 10 sınıfındadır. Bu baş ağrıları belirli bir hastalığa işaret eder. Beyin damar hastalıkları, sinir sistemi hastalıkları, beyin tümörleri, göz hastalıkları gibi hastalıkların habercisi olabilir. 

Baş ağrısı çeşitleri nelerdir?

Baş ağrısı sebepleri nelerdir?

 Baş ağrısını nedenlerinin net bir şekilde ifade edebilmek için baş ağrısı tipine göre bir karar almak gerekmektedir. Bazılarını genetik yakınlıkları daha fazla olacağı için baş ağrılarının yaşanması son derece normaldir. Sekonder tipindeki baş ağrılarında ise farklı nedenler ortaya atılabilir. Kadınlarda adet sırasında baş ağrıları görülebilir. Bunun haricinde streste baş ağrısına ciddi oranda tetikler. 

Baş ağrısı nasıl geçer?

Baş ağrısında genellikle altta yatan sorunlar çözülmediği müddetçe ağrının geçmesi mümkün değildir. Tedavinin altında eğer altta yatan bir rahatsızlık yoksa ilaç tedavisi daha uygun olacaktır. Genellikle migren tedavisinde İlaçlar kullanılsa da farklı hasta türlerinde de tercih edilir. Migren tedavisinde ki hedef tetikleyici faktörleri azaltmak, sinir sistemindeki hassasiyeti ve ağrı noktasındaki ortaya çıkaran sorunları tamamen ortadan kaldırmaktır.

Etiketler

Sağlık  

Yorumlar

0 Yorum Yapılmış