Başbakan Yardımcısının Rus Kadınla Fotoğrafı Hükumet Yıktı!

Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz, eski Başbakan Yardımcısı Heinz Christian Strache'nin istifasını kabul ettiğini belirtti. Strache'nin zengin bir Rus kadınla partilere yardım yapılması amacıyla yaptığı görüşme ülkenin gündemine bomba gibi düşmüştü.
Başbakan Yardımcısının Rus Kadınla Fotoğrafı Hükumet Yıktı!
Dünya, Gündem 20 Mayıs 2019 10:07

Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz, düzenlediği basın toplantısında, eski Başbakan Yardımcısı ve Avusturya Özgürlük Partisi (FPÖ) Genel Başkanı Heinz Christian Strache’nin istifasını kabul ettiğini söyledi. Kurz, FPÖ ile başarılı bir koalisyon oluşturduklarını ancak sürdürülebilmesi için çok fazla fedakarlık yaptığını, özellikle aşırı sağcı partiden kaynaklanan birçok ırkçı ve yabancı karşıtı olayla mücadele etmek durumunda kaldığını anlattı.

NE OLDU?

Avusturya’da Başbakan Yardımcısı ve aşırı sağcı Özgürlük Partisi Genel Başkanı Heinz Christian Strache, başbakan yardımcılığı başta olmak üzere, parti başkanlığı dahil bütün görevlerinden istifa ettiğini açıkladı. Strache’nin zengin bir Rus’la partilerine yardım yapılması konusunda yaptığı görüşmeyi içeren kamera kaydı ülkeyi karıştırmıştı.

“EN YAKIN ZAMANDA SEÇİM YAPILMASINI İSTİYORUM”

Strache hakkında dün yayınlanan videonun ardından “Artık yeter” demek durumunda kaldığını ifade eden Kurz, “FPÖ hem Avusturya’nın imajını zedeledi hem de görevi olumsuz yönde kullanacağı izlenimi oluşturdu.” dedi. Kurz, bu koşullarda FPÖ ile koalisyonun yürümeyeceğini, Sosyal Demokrat Parti (SPÖ) ile de birçok konuda uyuşmadıklarını belirterek, “Cumhurbaşkanıyla yaptığım görüşmede erken seçime gidilmesi gerektiğini söyledim, en yakın zamanda seçim yapılmasını istiyorum.” diye konuştu.

İSTİFA ETTİĞİNİ DUYURDU

İddialar üzerine bugün açıklama yapan Strache, başbakan yardımcılığı başta olmak üzere parti başkanlığı dahil bütün görevlerinden istifa ettiğini duyurmuştu.

ssss

Tema Tasarım | Osgaka.com