Bilindiği üzere 2000 ve 2008’de emeklilik ile ilgili belirli yasalar yürürlüğe girmişti buna göre geriye dönük borçlanma ortadan kaldırıldı. Fakat bu konuyla ilgili Yargıtay da temyiz niteliğinde kararlar mevcut. Sizde hukuka başvurarak bu hakları geri kazanabilirsiniz.

Günümüzde mevcut çalışma şartları özellikle beyaz yakalılar için oldukça zorlaşıyor. Hükümet kanadından dahi bu şartları kolaylaştırma adına adımlar atılsa dahi patronlar tekelinde ne yazık ki uygulanmıyor. Bir çok insan uzayan mesai saatlerinden ve geç ödenen maaşlarından şikayetçi, sırtına bindirilen fazla işlerde cabası. Hal böyle olunca çalışma hayatına yeni girmiş mezunlar dahi erken emekli olma hayali kuruyor, gün geçtikçe daha da zorlaşan emeklilik için haklarınızı hukuk çerçevesinde arayabilirsiniz.

4 Ekim 2000’den önce bir gün dahi Bağ-Kur tescili olan esnaf, 20 Nisan 1982’ye kadar tescilini geriye götürme şansını bulunduruyor. Yeter ki sigorta tescili olduktan sonraki dönemlerle ilgili vergi kaydı veya şirket ortaklığı olsun. 4 Ekim 2000’den önce ‘bir gün dahi’ Bağ-Kur tescili olan esnaf, 20 Nisan 1982’ye kadar tescilini geriye götürebilir. Yeter ki sigorta tescili olduktan sonraki dönemlerle ilgili vergi kaydı veya şirket ortaklığı olsun. 1 Ekim 2008’den önce Bağ-Kur tescili olanlar da 4 Ekim 2000’e kadarki sürede vergi mükellefi veya odaya kayıtlı ise Bağ-Kur’unu geriye götürebilir.Bağ-Kur’u silinmişse de aktif hale getirilebilir. Bu tarihlerde tescil yaptırmayanlar için ise son şans 1 Ekim 2008.

“Oda ve Vergi Kayıtları Dikkate Alınsın”

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, konuyla ilgili yaptığı açıklamada emeklilik yaşı gelen ancak 2000 yılından önce Bağ-Kur’a kayıt yaptırmayan esnafın oda ve vergi kayıtlarının dikkate alınmasını istedi.Çok sayıda esnafın, daha önce sağlanan geriye dönük borçlanma imkanından ekonomik sorunları nedeniyle faydalanamadığını belirten Palandöken, şunları kaydetti:“Esnafın gözü kulağı, vergi ve oda kaydı dikkate alınarak geriye dönük borçlanma hakkı sağlayacak yeni bir yasal düzenlemede. Emeklilik yaşı gelen ancak 2000 yılından önce Bağ-Kur’a kayıt yaptırmayan esnafın oda ve vergi kayıtları dikkate alınsın.”