Bilindiği üzere emeklilikte 2000 öncesi ve sonrası olmak üzere iki farklı dönem bulunuyor ve bu iki dönem arasında büyük imkan farkı var. TÜED (Türkiye Emekliler Derneği) bu iki farklı döneme aynı hakların sunulması konusunda ısrarcı. 

Ülkemizde 5 milyondan fazla emekli vatandaş var, hal böyle olunca emeklilikle ilgili kararlar neredeyse ülkemizdeki her haneyi ilgilendiriyor. İçinde bulunduğumuz süreç emekliler için oldukça çetin geçiyor bir çok emekli ne yazık ki asgari ücretin dahi çok altında maaş alıyor. Türk-İş’in açıklamış olduğu açlık sınırının dahi çok çok altında olan bu maaşlar konusunda emekli vatandaşlar yeni bir düzenleme yapılmasında oldukça ısrarcı.

TÜED başkanı Kazım Ergün; intibak ödemeleri sayesinde emekli maaşları arasında meydana gelen farkın gelecek düzenleme ile kapatılacağını açıkladı. Şu an beklenen talep eğer onaylanır ve hayata geçmesi sağlanırsa birçok vatandaş rahat edecek.

İşte İntibak Yasasındaki Gelişmeler

İntibak yasayı ile beraber maaşlarının arasında uçurum olan emeklilerin ödemelerinde yeni bir güncellemeye gidilecek ve alınan miktar eşitlenecek. Aradaki uçurumun kapanması ile düşük emekli maaşı alan kişiler oldukça rahat edecek. Şu an net bir açıklama gelmese bile TÜED başkanı 2000 yılından  önce emekli olanlar ile 2000 yılından sonra emekli olan vatandaşlar arasında intibak düzenlemesi yapılacağını dile getirdi. Bunun ardından ise 2000 li yıllardan sonra emekli olan vatandaşların aleyhine gerçekleşen bu farkın da intibak düzenlemesi ile kaldırılacak olmasını dile getirdi.

Gözler Cumhurbaşkanına Çevrildi

Konu hakkında açıklamalarda bulunan TÜED (Türkiye Emekliler Derneği) Başkanı, “Çalışılan dönemlerdeki sigorta mevzuat hükümleri esas alınarak, karma sisteme göre hesaplanan emekli aylıkları arasında oluşan eşitsizliklerin giderilmesi amacıyla prim kazançları ve prim ödeme gün sayıları aynı olanlara eşit aylık ödenmesi için intibak yapılmalıdır.Bu talebimiz yerine getirilmeli ve bundan sonra bağlanacak aylıklara da aynı kriterler uygulanmalıdır. Bu şekilde, gelecekte emekli olacakların hakları da korunmuş olacaktır. Sayın Cumhurbaşkanımızın sesimize kulak vereceğine canı gönülden inanıyoruz.” sözlerini dile getirdi.