Radyo Televizyon Üst Kurumu (RTÜK), Netflix’te yayınlanan Cuties filmini içerisinde çocuk istismarına dair görüntüler bulundurduğu gerekçesiyle kaldırdı. RTÜK tarafından alınan karar ile Cuties filmi çocuk istismarı barındırdığı için Türkiye’de yayınlanamayacak.

Cuties filminin fragmanının yayınlanmasıyla, içerisinde çocuk istismarı içerdiği gerekçesiyle sosyal medya da büyük eleştirilerin odağı olmuştu. Bu filmin yasaklanması için oluşturulan tag twitter üzerinde Türkiye gündeminde ilk sıraya oturmuştu, insanların twitter üzerinden RTÜK’e yaptığı çağrı cevap buldu. RTÜK incelemesi ardından Cuties dizinin çocuk istismarı içerdiği kanısına vardı ve filmin Türkiye’de yayınlanmasının önüne geçti.

RTÜK İlk Defa Netflix’e Ceza Verdi

Daha önce RTÜK ve Netflix tartışması, dijital yayın kuruluşunun Türkiye’de çektiği AŞK-101 dizisi üzerinden gerçekleşmişti. Sosyal medya da ortaya atılan iddialara göre Netflix, AŞK-101 dizisi içerisinde Osman isimli bir eşcinsel karakterinin bulunmasını istedi, bunu üzerine yayıncı kuruluş RTÜK’den izin almak için müracaat etti ve gerekli izin alınamamıştı.

Bunun üzerine sosyal medya platformlarında bir çok kullanıcı RTÜK’ün bu kararını eleştirmişti ayrıca RTÜK’ün aldığı kararı haklı bulan ciddi çoğunlukta bir kesim vardı. Sosyal medya kullanıcıları Netflix’in para ödenen abonelik sistemine sahip özel bir yayın kuruluşu olduğu gerekçesiyle bu kararın kişinin bireysel tercihlerine bırakılmasını savunmuştu.

İlk Kez Dijital Yayın Görüşüldü

 İnternet üzerinden isteğe bağlı yayıncılık yapan radyo ve televizyonların RTÜK denetimine alınmasından sonra Üst Kurul ilk kez bir seç-izle platformunun dosyasını görüştü. Toplanan Radyo ve Televizyon Üst Kurulu, Netflix hakkında hazırlanan kapsamlı uzman raporunu masaya yatırdı.

Karar Oy Birliği İle Alındı

 Yapımın başrolünde 11 yaşında minik bir kız çocuğu bulunuyordu buna rağmen izleyici kitlesi yaş sınırı 18 olarak belirlenmişti. Bu sebeple incelemeye alınan filmin ismi ise “Minnoşlar” RTÜK filmi inceledi ve içeriğinde çocuk istismarına yönelik ögeler gördü.

 RTÜK, müzakereler sonucunda bahse konu yapımla Netflix’in, 6112 sayılı Kanun’un 8. Maddesinin 1. Fıkrasının (ğ) bendinde yer alan “yayın hizmetleri….. Çocuklara, güçsüzlere ve engellilere karşı istismar içeremez ve şiddeti teşvik edemez” hükmünü ihlal ettiği ve bu sebeple yayıncı kuruluşun söz konusu programı kataloğundan çıkarması gerektiğine oy birliğiyle karar verildi.