Belçika’da Cinsel İlişki Rıza Yaşı 14’e Düşürüldü!

Belçika’da Cinsel İlişki Rıza Yaşı 14’e Düşürüldü!
17.08.2019 - 16:49
225
A+
A-

Belçika’da ceza yasasında değişikliğe gidildi. Cinsel ilişkiye rıza yaşı 16 iken, 14’e kadar düşürüldü. Bu yaştaki bir kişinin ilişkiye girdiği kişiyle arasındaki fark ise 5’ten fazla olamaz. Değişikliğin, gençlerde herhangi bir incinme meydana getirmeden yasayı günün gerçeklerine uygun hale getirme amacıyla yaptıklarını açıkladılar.

Belçika’da 1900’lü yılların başındaki yasal düzenlemelerde cinsel ilişkiye rıza yaşı 16 olarak belirlenmişti. Fakat günümüzde bu sınırın gerçekler karşısında çok geride kaldığı ve gerçeğe uymadığı belirtildi. Bu sebep dolayısıyla, 14 yaş itibarıyla gönüllü cinsel ilişki ceza kapsamından çıkarıldı. Artık 14 yaşındaki bir şahıs razı olduğu durumlarda cinsel ilişkiye girebilecek.

Maddeler

Yeni düzenleme kapsamında 14 yaşındaki birinin cinsel ilişkiye girdiği kişiyle arasındaki yaş farkı 5’i geçemeyecek. Yani 14 yaş için maksimum yaş 19, 15 için 20, 16 için 21 oldu.Bu sınırı aşanlar tecavüz suçlamasıyla yargılanacak.

Söz konusu yasa değişikliği Flaman cinsel sağlık merkezi Sensoa’nın önerisiyle yapıldı. Sensoa yetkilisi Erika Frans, 16 yaş sınırının gerçekçi olmadığını ifade ederek, 15 yaşındaki bir gencin bazen kendisinden 5 yaş büyük ya da kendiyle yaşıt kişilerle kendi rızası dahilinde ilişkiye girebildiğini, bunun bir gerçek olduğunu açıkladı.