Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından verilen talimatla birlikte AK Parti’de devam etmekte olan “Yerel yönetimler taslağı” çalışmaları tamamlandı. AK Parti’nin 9 farklı başlıktan meydana getirdiği taslak kapsamında artık belediye başkanları akrabalarını işe alamayacak.

AK Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki, yerel yönetimler yasa taslağıyla ilgili detayları açıkladı.

Akrabalar Artık İşe Alınmayacak

Denetim, izleme ve şeffefflık konusuna detaylı bir şekilde yer verdiklerinin altını çizen Özhaseki, belediye başkanlarının artık hiçbir akrabasını işe alamayacağını; bunun için yasal bir düzenleme yaptıklarını anlattı.

Şahıs Lehine Plan Tadilatı Engelleniyor

Keyfi olarak parsel bazlı olarak şahıs lehin yapılan tadilatların da engelleneceğini ifade eden Özhaseki, taslakta “şahıs lehine parsel bazlı plan tadilatı yapılamaz” maddesine yer verdiklerini ifade etti.

Yatay Mimari Öne Çıkacak

Yeni planlanacak olan alanlarda yatay mimariye ve kimlikli bir mimariyi öne çıkarıp bunun üzerine yoğunlaşacaklarını anlatan Özhaseki, artık kimsenin 15- 20 katlı kutular yapıp “ben ev yaptım” “ben inşaat yaptım” diyemeyeceğini anlattı.

Düzenleme Yapılan 9 Ana Başlık Şu Şekilde:

  1. İmar ve Planlama
  2. Görev Alanları
  3. Finansman
  4. Belediye Organları
  5. Teşkilat ve Personel
  6. Denetim
  7. İzleme ve Şeffaflık
  8. İşlevini Yitiren Yasaların Kaldırılması
  9. Belediye Başkanının Özlük Hakları ve İstişare