Türk Silahlı Kuvvetleri ve Suriye Milli Ordusu tarafından Suriye’nin kuzey bölgesinde YPG / PKK  ve DEAŞ terör örgütlerine yönelik devam ettirilen Barış Pınarı Harekatı, 2. gününde de büyük bir hızla ve başarıyla devam ediyor.

Harekat çerçevesinde Resulayn ve çevresinde yer alan tüm terör mevzileri, gece geç saatlere kadar ateş altına alındı ve bombardırmana tutuldu. Harekata yönelik son bilgilerle ilgili paylaşım yapan Milli Savunma Bakanlığı, belirlenen hedeflerin TSK tarafından ele geçirildiği vurgulandı.

Günün ilk ışıklarıyla birlikte Resulayn’da yer alan terör hedeflerine aralıklı bir şekilde obüs atışları yapıldı. Bölgeden yoğun dumanların yükseldiği çok uzaklardan görüldü.

Bu esnada şehirde meydana gelen çatışma sesleri, Ceylanpınar’dan çok rahat bir şekilde duyuluyor. Harekata yönelik son bilgileri paylaşan Milli Savunma Bakanlığı, harekatın başarıyla devam ettiğini vurguladı.

Komutanlar Harekat Merkezi’nde

Türkiye’nin güney sınırında oluşturulmak istenen terör koridorunu tamamıyla ortadan kaldırmak, bölgeye barış ve huzur getirmek amacıyla başlayan Barış Pınarı Harekatı kapsamında gerçekleştirilen kara harekatı dün gece resmen başladı.

Akar beraberinde Genelkurmay Başkanı Güler ve komutanlarla Barış Pınarı Harekatı Silahlı Kuvvetler Komuta ve Harekat Merkezinden sevk ve idare ediliyor.

Sevkiyat Devam Ediyor

Bunun yanı sıra Hatay’dan dün akşam saatlerinde yola çıkan toplam 12 araçlık askeri konvoy İslahiye’ye başarıyla ulaştı. Komando birlikleri ve zırhlı araçların bulunduğu konvoy Şanlıurfa’ya doğru yönlendi.

Oldukça geniş güvenlik önlemleri altında hareket etmekte olan konvoydaki birliklerin arış Pınarı Harekatı çerçevesinde çoğunlukla sınır hattı olmak üzere Suriye’de de görevlendirileceği bilgisine ulaşıldı.

İHA ve SİHA’lar Destekliyor

Hem karadan hem havadan yapılan operasyon sonucunda yurdun çeşitli yerlerinde bulunan üs komutanlıklarından havalanan jetler, belirlenen hedefleri bombardımana tuttu.

Havadan erken ihbar ve kontrol uçaklarının eşlik ettiği hava harekatı esnasında tanker uçakları da havada hazır olarak yer aldı. İHA ve SİHA’ların da görev aldığı ilk hava harekatı boyunca belirlenmiş olan 40’tan fazla hedef imha edildi.