Berat Albayrak iş dünyası ile buluşmalarını devam ettiriyor. Bakan Albayrak son olarak Tekirdağ’da Namık Kemal Üniversitesi’nde iş insanlarıyla buluştu ve açıklamalar yaptı. Değişimle ilgili yeni bir faz başlatılacağını vurgulayan Berat Albayrak, “ihracata, yüksek katma değere ve hepsinin ötesinde istihdama dayalı bir büyüme modeliyle bir değişim sürecini başlatacağız” dedi.

Tekirdağ şehrinin ekonomide lokomotif şehirlerden olduğunu söyleyen Albayrak, şehrin verimli topraklara, zengin bir alt yapıya sahip olduğunu, coğrafi açıdan da bölge sanayisine büyük katkı sağladığını ifade etti.

Tekirdağ’ın potansiyelini ortaya koymasıyla ilgili çalışmalar başlatılacağını söyleyen bakan, önemli bir yatırım merkezi haline getirileceğinin altını çizdi. İhracata, yüksek katma değere ve istihdama dayalı bir büyüme modeliyle hareket edileceğini vurgulayan Albayrak, “attığımız tohumlar çok yakında filizlere dönüşecek” dedi.

Altın madenciliğinde 20-25 tonlardan, 38,5’a çıkıldığını bunun bir rekor olduğu vurgulandı. 2020 yılını ‘ivme yılı’ olarak nitelendiren Albayrak, yeni yılın, ileri, verimli ve milli bir yıl olacağını söyledi.

İthalatta ikame oranının 47 milyarı finanse edecek şekilde sağlanacağını ifade eden Berat Albayrak, kredi tutarının 48 milyar liraya ulaştığını bildirdi. Berat Albayrak, yurt genelinde 56 bin 564 kişi ve kuruma kredi kullandırıldığını açıklarken, hedef odaklı hareket ettiklerini söyledi.

Sanayici ve ihracatçıyı küresel rekabette avantajlı duruma getireceklerini vurgulayan bakan, ihracatta 180 milyar dolarlık hedefi geçebileceklerini söyledi. Türkiye’nin yüzde 5 büyüyebileceğini açıklayan

Hazine ve Maliye Bakanı, arzu edilenin yüzde 5 baz büyüme olduğunu ifade etti ve bu büyümenin nüfus artış hızı ve üretime dayalı sanayi olacağını söyledi.