Çanakkale’de iş insanlarıyla buluşan Berat Albayrak, mobilyada KDV oranlarının yüzde 8’e indirildiğini açıkladı. Daha önce mobilya sektörünün KDV oranının yüzde 18’e indirilmesiyle ilgili talebinin bulunduğunu belirten Albayrak, bu bağlamda Gelir İdaresi Başkanı ve tüm sektörle birlikte çalışmalar yapıldığını KDV oranlarının yüzde 8’e düşürüldüğünü açıkladı. Güçlü Türkiye için çalıştıklarını ifade eden Albayrak, şehir şehir dolaştıklkarını ifade etti. Türkiye’nin en önemli hedefinin üretim olduğunu vurgulayan bakan, Türkiye Ekonomisi’nin büyümesini, şehirlerdeki katma değerli üretimle sağlayacağını belirtti. Türkiye’nin 2019 yılında birçok saldırıdan, sınamalardan geçtiğini belirten Albayrak, bu sınavlardan başarıyla geçildiğini ifade etti. Türkiye’nin bağışıklık sistemini güçlendirdiğini söyleyen bakan, kol kola verildiğinde engellerin aşıldığını ifade etti.

Yoğun Mücadele Verdik

Son 6 yılda Türkiye’nin önemli mücadele verdiğini söyleyen Albayrak, zor bir sürecin atlatıldığını söyledi. 2013 yılındaki “Gezi” olaylarını hatırlatan Albayrak, bu yıldan sonraki süreçte yoğun mücadele verildiğini sözlerine ekledi. Yaşanılan süreçlerden ders çıkarılacağını, KOBİ’lerle üreticilerle, sanayicilerle ve çiftçilerle dayanışma içinde hareket edilerek, büyük ve güçlü Türkiye idealinin gerçekleştirileceğini ifade etti.

2019 yılında yaşanan küçülme senaryolarının boşa çıktığını ifade eden Albayrak,  uluslararası finans kuruluşlarının Türkiye hakkındaki beklentilerinin son 3-4 ayda pozitif bir yöne sahip olduğunu ifade etti. Enflasyonun kontrol altına alınması konusuna da değinen Albayrak, yıl sonunda enflasyonun belirlenen hedeflerde gerçekleştiğini söyledi.

Faizlerin düşmesiyle, reel sektör maliyetlerinin düştüğünü söyleyen bakan, sonucun iyi olduğunu belirtti. 2020 yılında göstergelerin daha iyi bir duruma ulaşılacağını söyleyen Berat Albayrak, katma değerli üretimin, ihracatın ve istihdamın artmasyıla büyümenin daha iyi olacağını sözlerine ekledi.