İnsan beynine çip takma ile alakalı bu günlerde bir çok söylenti duymuşsunuzdur. Tabi bu koronavirüs ile beraber çoğaldı. Hatta bir çok komplo teorisyenleri, covid-19’un tamamen düzmece olduğu ve hatta isim vererek Bill Gates’in insan beynine çip takma projesinin sonucu olduğunu iddia etmişlerdi. Ama Elon Musk o komplo teorisyenlerini hem haklı hem de haksız çıkardı. İşte Elon Musk’ın sahibi olduğu Neuralink firmasının ürettiği insan beynine takılması hedeflenen çip!

Bugün Türkiye saat ile gece 01.00 sularında lansmanı yapılan proje, insanlar tarafından heyecanlan beklendi.  Youtube üzerinden yapılan canlı yayınla, Neuralink firmasının ürettiği çip ve çalışmanın hangi aşamada olduğu gösterildi.

Geçtiğimiz yıl fareler üzerinde deney yapıldığı ve çalışmanın başarılı olduğu duyurulmuştu. Şimdi ise canlı yayında domuzlar üzerinde kanıtlarıyla beraber gösterildi. Lansmana yaklaşık yarım saat geç başlandı. İlk önce proje tanıtıldı. Daha sonra çipin takıldığı ve beyin dalgalarının ölçüldüğü domuzlar sahneye çıktı. Bu sürede başarılı olunan kısımlar tanıtıldı. Daha sonra ise sosyal medya üzerinden gelen soruları Neuralink ekibi ve Elon Musk yaklaşık 2 saat boyunca cevapladı.

İnsanlık İçin Dönüm Noktası

Tesla’nın mucidi ve SpaceX’in kurucusu Elon Musk!ın yeni projesi olan insan beynine çip takma hayalini gerçekleştirmek üzere.  Bu proje gerçekleşirse alzheimer başta olmak üzere bir çok beyin kaynaklı rahatsızlıkların iyileştirilebileceği iddia ediliyor. Tabi aksi yönde fikirleri olanlar da var. Ama yıllarca bilim kurgu filmlerinde gördüğümüz o teknolojiye hiç olmadığımız kadar yakın olduğumuz kesin.

Ayrıca Elon Musk, yayında dünya üzerinde bu konu ile ilgili olan, bu konuda çalışmak isteyen kişiler için e-mail adresi paylaştı. Sizlerin de bu konu ile ilginiz varsa ve konu ile alakalı akademik düzeyde çalışmak istiyorsanız iletişime geçebilirsiniz.