Büyüme ve gelişme evresinde kimi kısa kalırken, kimi de uzundur. Ama tabi ki genel olarak ülkemizin yarısından fazlası kısa olduğu için şikayetçidir. Boyumuz ergenlik bitene kadar değişen bir evrim. Yapılan bilimsel araştırmalarda görülüyor ki; %75 genetik faktördür, %25 ise yapılan egzersizler, duruş bozuklukları, sağlıklı beslenme etkiler.

 

Nasıl Boy Uzatabiliriz?

İlk ele alacağımız konu nefes olacaktır. Yanlış nefes alma eylemleri boy uzamasını etkileyeceği için, gelişim çağında istemeyeceğiniz bir sonuç doğurabilir. Dolaşımın sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesi için doğru nefes almak gerekiyor ki hormonların salgılanmasını sağlar.

Beslenme ise her sağlık konusunda en baş rolde olduğu gibi, boy uzatmak içinde önemli bir yerdedir. Bilirsiniz ki büyüme ve gelişim çağında beslenmeniz sağlığınız konusunda her şeyi etkiler. En uygun şekilde öğünlerinizi eksiksiz yaparak, vücuda gerekli protein, karbonhidrat, lif ve sağlıklı yağlar tüketilmelidir. Ve tabi ki gerekli vitamin ve mineralleri atlamayalım. Boy uzatmak için uğraşlarınız bir yana beslenmenizi düzeltmekle başlayın.

 

Vücut Esnetme, Egzersizler

Eğer vücut anatominiz de birtakım duruş bozuklukları var ise bu sizin kısa görünmenizi ve omurga sağlığını için zararlı olacaktır. Bu durumu sağlıklı hale getirebilmek için egzersizler yapmanız gerekmektedir. Bu egzersizlerden örnek verecek olursak; Pilates, esneme hareketleri, nefes egzersizleri, ve kas gruplarını çalıştırmak olacaktır.

Boy uzatmanın en gerekli şeylerinden biri ise hormon salgılanmasıdır. Büyüme-gelişme çağında ciddi derecede uykusuzluk sorununuz varsa eğer, bu boy uzatmak için ağır bir sorun teşkil edecektir. Yeteri kadar uykunuzu alırsanız hormonlar sağlıklı bir şekilde salgılanacağı için boyunuzun uzamasında etkili olacaktır.